Úřady německého městečka Nieheim kvůli migrantům vystěhovávají nájemníky z obecních bytů, napsal týdeník Stern. Podle jeho zjištění jedna žena musela domov opustit po 16 letech, které v něm strávila. Město jí sdělilo, že do jejího bytu budou umístěni uprchlíci.
Není to první podobný případ. Na něteré jiné upozorňovala německá média v uplynulých týdnech.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Problémy s ubytováním běženců nemají jen velká města, jako je Mnichov, ale i mnoho malých obcí, poznamenal časopis. Mnohdy mají obce jen několik dní a v extrémních případech dokonce pouze hodiny na to, aby připravily ubytování pro celé rodiny.
Na 6400 obyvatel Nieheimu v Severním Porýní-Vestfálsku se z tohoto důvodu setkalo s kontroverzním krokem úřadů: nájemníkům bytů patřících městu bylo oznámeno, že musejí pryč, aby se mohli nastěhovat migranti.
Mezi takto postiženými je mimo jiné 51letá Bettina Halbeyová. Už 16 let žije v bytě o velikosti 90 metrů čtverečních. Na jaře se nad ni přistěhovali migranti a nyní v malém podkrovním bytě žije sedmičlenná rodina. Vychází s nimi dobře, dokonce jim půjčila televizor. Ale 1. září dostala od města dopis, který jí sděloval, že se musí do května příštího roku odstěhovat. V jejím bytě budou ubytováni běženci.
"Nemůžu to pochopit, v Nieheimu je plno volného místa," stěžuje si. Něco podobného se podle ní stalo svobodné matce bydlící v přízemí. Ta má prý do srpna příštího roku čas na to, aby si se dvěma dětmi našla nový domov.
Německo letos očekává příchod zhruba 800 tisíc uprchlíků. Podle dostupných informací už jich od počátku roku dorazilo více než půl milionu. Z velké části jde o muslimy z neklidných oblastí Blízkého východu nebo o imigranty z Afriky. Německo je vůči uprchlíkům vstřícné, ale část veřejnosti je proti přijímání běženců, zvláště na východě země.