Německé <span>odpadky zamořují</span> polské pohraničí

Zahraničí
6. 5. 2008 12:42
Skládka v Polsku.
Skládka v Polsku.

Skládka v Polsku.Polské příhraniční obce se potýkají s tunami odpadků z Německa. Po loňském zrušení hraničních kontrol se příkopy podél cest začaly plnit pytli plnými oděvů, komunálního odpadu, ve stodolách odhalila policie použité pneumatiky či kovový šrot.

Dovoz přitom organizují v řadě případů polské firmy. Náklady na úklid ale platí většinou obce, informoval dnes deník Rzeczpospolita.

Jen v jižní části polsko-německé hranice, v Lužici, policie od ledna odhalila dovoz 40 tun odpadků. V celé zemi hraniční stráž zadržela 16 zásilek. Dominik Dobrowolski z nadace Naše Země odhaduje, že z Německa do Polska míří ročně desítky tisíc tun odpadu. Lužické oddělení hraniční stráže loni zadrželo přes 200 nákladních vozů s odpadky.

Po rozšíření schengenského prostoru již policisté nekontrolují auta na hraničním přechodu, ale jen náhodně nedaleko něj. Proto podle ekologů nyní dovoz odpadu z Německa roste.

Na dovážení odpadu vydělávají většinou polští podnikatelé, kteří falšují dokumenty nebo vozí jiné odpadky, než na které mají povolení.  Peněžité tresty, které se pohybují od 50 tisíc do 300 tisíc zlotých (360 tisíc až dva miliony korun), je neodstrašují.

Nelegální skládka v polském lese.Náklady na likvidaci komunálního odpadu v Německu se pohybují okolo 220 eur za tunu (5500 korun). V Polsku skladování odpadu stojí od 100 do 200 zlotých (700 až 1400 korun).

Rozdíl podle deníku není až tak velký, aby se německým firmám vyplatilo vyvážet odpady do Polska. Navíc unijní předpisy nařizují likvidaci smetí maximálně blízko jeho vzniku. Ale pytle s oděvy míří často do stodol obyvatel vesnic. "Někteří je prodávají za zlotý za pytel a lidé si myslí, že kromě levného oblečení tak získají i otop," popsala listu Leokadia Mazurová z odboru životního prostředí v Jelení Hoře.

Dovozci odpadu platí od 100 do 1000 zlotých (700 až 7000 korun) obyvatelům příhraničních obcí za jeho uskladnění nebo spálení.

Likvidovat odhozené odpady musí vlastník území, tedy většinou obce. Starostové si stěžují, že náklady na úklid rostou, zvyšovat se tak budou muset i poplatky pro obyvatele.

Problém s odpadky z Německa řeší také obce v České republice. Odpad se do Česka dostal v období od léta 2005 do jara 2006. Zhruba polovina dovezeného německého odpadu skončila na běžných českých skládkách. Zbytek směřoval do obcí.

Recyklace odpadů se prodraží.Česká inspekce životního prostředí uložila firmám, které se na nezákonném dovozu podílely, pokuty za více než 30 milionů korun. Jejich vymahatelnost je ale složitá. Firmy, které německé zakázky realizovaly, jsou totiž většinou v konkurzu.

První případy s dovozci odpadů začínají řešit i soudy. Obžaloba čeká například sedm lidí z celkem 31 osob, které policisté vyšetřovali kvůli dovážení nelegálního odpadu z Německa do areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Další zmatky v USA. Vláda obnovuje humanitární programy, které zrušila

Zahraničí
9. 4. 2025
Hermann Göring

Vila Hermanna Göringa je na prodej. Cena se možná blíží až půl miliardě korun

Zahraničí
9. 4. 2025

Soud nařídil Bílému domu zrušit omezení uvalená na agenturu AP

Zahraničí
8. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ