Kritika ze strany Německa se snáší na Řecko kvůli jeho postupu v případu mladého afghánského uprchlíka, který je podezřelý ze znásilnění a vraždy devatenáctileté německé studentky. Muž byl v roce 2013 odsouzen v Řecku k deseti letům vězení za těžké ublížení na zdraví, soud ho ale již v roce 2015 propustil. Řecké úřady pak navíc nevyhlásily mezinárodní pátrání v momentě, kdy o Afghánci ztratily přehled.
Husajn K. v roce 2013 na řeckém ostrově Korfu těžce zranil mladou ženu, když ji shodil z útesu, za což byl v květnu téhož roku odsouzen k deseti letům vězení. V rámci amnestie a díky svému dobrému chování byl ale propuštěn už v říjnu 2015 s podmínkou, že se bude řeckým úřadům pravidelně hlásit. Když tak neučinil, vyhlásila po něm řecká policie pátrání, jeho profil ale nezanesla do mezinárodní databáze.
V Německu, kam přišel loni v listopadu, tak jeho totožnost zprvu nikdo neodhalil. Stalo se tak až v souvislosti s říjnovým znásilněním a vraždou mladé studentky v jihoněmeckém Freiburgu, z nichž je podezřelý. K obvinění se zatím nevyjádřil.
Německý ministr vnitra Thomas de Maizière se nechal slyšet, že ho postup řeckých úřadů naštval. S Aténami o něm bude chtít mluvit. Němečtí policisté hovoří o zřejmém selhání svých řeckých kolegů.