Německý Spolkový sněm velkou většinou hlasů schválil prodloužení evropské hospodářské pomoci Řecku o čtyři měsíce. Zemi z jihu Evropy by bez další podpory hrozil státní bankrot a odchod z eurozóny. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble před hlasováním uvedl, že Evropská unie musí být solidární se zeměmi, které mají potíže. Zdůraznil však, že Atény musejí při řešení problémů nést svůj díl odpovědnosti a že se eurozóna nenechá nikým vydírat.
Pro pokračování záchranného programu hlasovalo 542 z 587 přítomných poslanců. Odmítavé hlasy byly převážně z konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Konzervativní poslanci kritičtí k záchraně Atén před hlasováním říkali, že dosavadní podpora problémy Řecka nevyřešila a že se nedá očekávat, že by to změnilo pokračování podpory.
Schäuble před hlasováním naopak žádal o projev solidarity. "Nás Němce víc než ostatní čeká ve 21. století dobrá budoucnost jen tehdy, když se podaří sjednocení Evropy, když Evropa bude držet pohromadě," upozornil ministr. V zájmu Německa je podle něj také zachovat stabilní euro.
"Společná měna ale vyžaduje, aby si všichni, kdo ji používají, byli vědomi své odpovědnosti za ni. A solidarita neznamená, že se necháme vydírat," řekl Schäuble. "Ať už dopadly volby v Řecku jakkoli, Řecko nemůže v Evropě rozhodovat samo," dodal.
Schäuble také zdůraznil, že prodloužení záchranného programu pro Řecko neznamená, že se této středomořské zemi budou poskytovat další miliardy eur. "Spíš to je poskytnutí času navíc, aby bylo možné ten program úspěšně dokončit," řekl ministr.
Prodloužení pomoci, které zamezí odchodu Řecka z eurozóny, podpořili i opoziční Zelení. "To, aby Řecko zůstalo v eurozóně, je správné i z pohledu bezpečnostní politiky. Když se podíváme, v jakém regionu Řecko leží, co se v jeho blízkosti děje, pak je v našem nejvyšším zájmu, aby Řecko zůstalo v eurozóně a stabilní," řekl šéf poslaneckého klubu Zelených Anton Hofreiter.
Řecko si na sebe musí vydělat
Carsten Schneider z vládní sociální demokracie (SPD) ale zdůraznil, že poskytnutá pomoc musí sloužit jen k zajištění stability Řecka. "Pokud bude chtít řecká vláda financovat své volební sliby z peněz daňových poplatníků jiných zemí, je to nepřijatelné," řekl. "Jsme pro sociální spravedlnost, ale musí to být financováno z peněz, které si Řecko samo vydělá," doplnil Schneider.
Poslanec za CDU Klaus-Peter Willsch, který hlasoval proti další podpoře, označil řeckou vládu za nedůvěryhodnou. Podle něj se nedá očekávat, že splní sliby, které eurozóně dala kvůli prodloužení pomoci. "Podívejte se na (řeckého premiéra Alexise) Tsiprase a na (ministra financí Janise) Varufakise. Koupili byste si od někoho takového auto?" řekl. "Lepší bude, když se dočkáme hrůzného konce, než aby pokračovala hrůza bez konce," dodal.
Dohoda o prodloužení úvěrové pomoci odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala až do června prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.
Řecko je odkázáno na mezinárodní pomoc, protože v důsledku hospodářské krize přestalo být schopno splácet své vysoké dluhy. V rámci dosavadních dvou programů mělo Řecko slíbeno 240 miliard eur (6,6 bilionu korun), výměnou za to mělo provést rozsáhlé hospodářské reformy.