V Británii byla obnovena kampaň před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami pozastavená po sobotním teroristickém útoku v Londýně. Jejími hlavními tématy jsou bezpečnost a financování policie, které je podle opozice nedostatečné. Vládní konzervativci by podle prvního průzkumu veřejného mínění institutu YouGov po atentátu získali 305 křesel a k většině by jim tak 21 mandátů chybělo.
Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron konzervativní premiérku Theresu Mayovou už v neděli kritizovali, protože se podle nich dlouho odkládá vyšetřování problémů financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí.
Zkoumání zahraničních zdrojů příjmů extremistů ve Spojeném království nařídil už předchozí konzervativní premiér David Cameron a podle britského tisku se má zaměřit především na Saúdskou Arábii. Deník The Guardian napsal, že zpráva stále není hotová a její obsah možná ani nebude zveřejněn.
Corbyn v neděli řekl, že je třeba "uskutečnit nesnadné rozhovory a začít by se mělo u Saúdské Arábie a pokračovat dalšími státy Perského zálivu". Reagoval tak na nedělní projev Mayové po útocích, v němž předsedkyně vlády prohlásila, že boj s terorismem si bude žádat "nesnadné a často nepříjemné rozhovory".
Právě Saúdská Arábie a také například Írán bývají označovány za sponzory terorismu. Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Jemen a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.
Šéf labouristů také Mayovou kritizoval za personální škrty u policie, která podle něj přišla o 20 tisíc lidí. "Nemůžete chránit veřejnost levně," řekl v neděli Corbyn. Podobně se podle serveru Sky News vyjadřoval také Farron.
Cameronův někdejší poradce Steve Hilton Mayovou na Twiteru vyzval k rezignaci. Podle něj je zodpovědná za "bezpečnostní selhání", která umožnila nedávné teroristické útoky v zemi. Labouristický poslanec Barry Gardiner uvedl, že Mayová je za útoky zodpovědná i jako bývalá ministryně vnitra.
Volební kampaň pozastavily v neděli všechny hlavní strany s výjimkou Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta uvedla, že kampaň nechce přerušovat, "protože narušení demokracie je něco, co si extremisté přejí".
Podle ankety agentury ICM, jejíž výsledky byly zveřejněny, by konzervativci získali 45 procent hlasů a labouristé 34 procent. Minulý týden vedli konzervativci nad labouristy v sondáži ICM o 12 procentních bodů, jejich náskok se tak o jeden procentní bod snížil. Průzkum se uskutečnil mezi 2. a 4. červnem, tedy částečně po atentátu.