Počet nenávistných útoků proti imigrantům v Británii se od červnového referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, zvýšil o 42 procent. V posledních týdnech bylo podle ní zaznamenalo 3076 podobných incidentů.
"Máme teď jasné poznatky o zvýšení počtu nenávistných útoků v zemi a jejich prudkém nárůstu v posledních týdnech. Je to nepřijatelné," řekl mluvčí policie Mark Hamilton. Podobné útoky podle něj ve společnosti podkopávají toleranci.
Britští voliči hlasovali 23. června pro odchod Británie z EU. Rozhodli se tak po vyhrocené kampani, ve které byla imigrace jedním z hlavních témat. Někteří ze zastánců takzvaného brexitu podle komentářů rozdmýchávali xenofobii a rasismus.
Tvrdili, že odchod z osmadvacítky umožní Británii zastavit příchod imigrantů, kteří podle mnohých Britů zabírají pracovní místa a zneužívají sociální dávky. Terčem jsou zvlášť muslimové a občané z východoevropských států.
Policie v pátek upřesnila, že většinu nenávistných projevů tvoří různé formy obtěžování, útoků a slovních výpadů. Ale také například plivání nebo strkání.
V noci na čtvrtek neznámí pachatelé vypálili kůlnu u domu polské rodiny v Plymouthu na jihozápadě Británie. Zároveň poslali rodině dopis s výhrůžkou, že příště zaútočí přímo na ni. Policie případ vyšetřuje jako rasově motivované násilí. Podle zpravodajské stanice BBC se napadená rodina potýká s hrozbami od červnového referenda.