Sérii iniciativ od reformy volebního systému po bezplatnou péči o děti v chudých rodinách navrhl dnes britský premiér Gordon Brown v Brightonu, kde vládní labouristé na výroční konferenci chtějí posílit své zatím mizivé šance na vítězství v parlamentních volbách příští rok na jaře.
V klíčovém projevu se Brown především snažil oslovit střední třídu, která byla hlavním strůjcem volebních vítězství labouristů od roku 1997. Stejně tak hájil postup své vlády, která za pomoci miliardových finančních injekcí loni zabránila krachu bankovního systému a snažila se povzbudit ekonomiku.
Přestože je za to Brown v zahraničí vesměs oceňován, v Británii je hluboce nepopulární on i jeho strana. Podle dnes zveřejněného průzkumu ústavu Ipsos Mori labouristé klesli na třetí místo - poprvé od roku 1982, kdy tento institut průzkumy provádí. Jako v jiných anketách vedou konzervativci (36 procent), ale tentokrát za nimi následují liberální demokraté (25) před labouristy (24).
Brown se dnes snažil navázat na pondělní důrazný projev ministra obchodu Petera Mandelsona a ostře útočil na "pravicovou ideologii" a "bezcitnost" konzervativců. Podle něj se "soustavně mýlili" ve všech návrzích řešení krize a zavedli by Británii v Evropské unii do izolace.
Konzervativci především kritizují Browna za vysoké zadlužení. Premiér dnes přislíbil zákon, který by vlády zavazoval ke snížení rozpočtového deficitu na polovinu během čtyř let. Stejně jako v pondělí ministr financí Alistair Darling slíbil delegátům, že bude tvrdě postupovat proti neodůvodněným odměnám bankéřů, které mnoho Britů považuje za hlavní viníky krize.
Kromě toho, že se snažil pozvednout morálku svých spolustraníků, Brown během hodinového projevu veřejnosti také slíbil, že v případě znovuzvolení labouristé rozšíří bezplatnou péči pro děti z chudých rodin, zvýší daně lidem s nejvyššími příjmy a bude tvrdě postupovat proti zločinnosti.
Vyslovil se i pro možnost odvolání poslance během jeho mandátu. Tento návrh souvisí s nedávnou aférou kolem kontroverzních náhrad řady poslanců.
Pokud budou labouristé zvoleni, zruší princip dědičnosti ve Sněmovně lordů a vypíší krátce po volbách referendum o změně volebního systému. Brownův návrh předpokládá změny, které by poněkud zmírnily nynější čistě většinový systém zvýhodňující dvě hlavní politické strany.
Tento návrh stejně jako důraz na střední třídu místní analytici interpretují jako vstřícný krok k liberálním demokratům. Pokud by totiž volby skončily bez vítěze s nadpoloviční většinou v parlamentu, hráli by poslanci liberálních demokratů při sestavování vlády klíčovou úlohu.
Premiéra stejně jako před rokem uvedla na pódium v Brightonu jeho populární manželka Sarah. Ujistila delegáty, že "není svatý", ale že je "i pro Británii tím správným mužem".
Foto: ČTK/AP a Reuters