<span>Nervózní EU</span>. V Irsku utichla kampaň před referendem

Zahraničí
1. 10. 2009 17:10
Řekni Lisabonu NE.
Řekni Lisabonu NE.

Jako první už odvolili obyvatelé ostrovů na západě Irska.V Irsku dnes utichla kampaň před pátečním referendem o lisabonské smlouvě reformující instituce rozšířené Evropské unie. Platí to podle zákona aspoň o televizních a rozhlasových vlnách, deníky jsou i dnes plné článků o smlouvě a inzerátů vyzývajících k jejímu přijetí i odmítnutí.

Referendum má za sebou asi 800 voličů na ostrůvcích u západního pobřeží Irska, kteří hlasovali už ve středu. Podle listu Irish Independent k urnám, které přivezli policisté na lodích, přišlo asi 40 procent registrovaných voličů.

I když politici mohou teoreticky ještě dnes obcházet voliče, dávají jim před pátečním hlasováním vydechnout. Intenzivní a místy horkokrevnou kampaň politici završili ve středu večer závěrečnými tiskovými konferencemi.

Z kampaně Irů žijících v Bruselu a zbytku Evropy.Premiér Brian Cowen varoval, že potřetí se již o Lisabonu hlasovat nebude a páteční verdikt bude konečný. Šéf opoziční Labouristické strany Eamon Gilmore zdůraznil, že v pátek jde o referendum o budoucnosti země a ne o vládě, kterou ujistil, že klid zbraní skončí po sečtení hlasů v sobotu.

Také předseda další opoziční strany Fine Gael Enda Kenny vyzval voliče, aby s pomstou vůči vládě počkali do parlamentních voleb a nesměšovali svou nespokojenost s hlasováním o Lisabonu.

Do boje za Lisabon se s vervou pustili i Irové žijící v Bruselu a ve zbytku Evropy. V čele této iniciativy (europeforireland.eu) stojí  někdejší předseda Evropského parlamentu Pat Cox.

Zdůrazňoval, aby se politici a funkcionáři EU držely raději stranou kampaně na zeleném ostrově, neboť jí prý mohou více uškodit, než působit prospěšně. Cox má k nadšení pro Unii také velmi osobní důvod. Rád by se stal příštím irským eurokomisařem.

V novinách se dnes objevil celostránkový inzerát výrobce počítačových čipů Intel podporující smlouvu. Ještě větší plochu si zaplatilo hnutí Libertas, která na několika stranách vypočítává důvody proti.

Demonstrace v Dublinu proti Lisabonu a snižování dotací obcím.Po kampani dnes zbyly v ulicích Dublinu především tisíce cedulí, které jsou zavěšeny snad na každém lampě a sloupu. Většinou jich je několik nad sebou, takže i poměrně netečný návštěvník hlavního města se jediným pohledem může dozvědět základní argumenty obou stran.

I když slogany zastánců smlouvy jsou dobře míněné a znějí logicky, jsou mnohem obecnější než výzvy odpůrců, které jsou výraznější, byť mnohem sporněji podložené. Stoupenci Lisabonu nabízejí voličům hesla jako Ano ekonomickému růstu, Ano Evropě, Pracovní místa a investice či Společně je nám lépe, Dejte Irsko na první místo a Ano pro Irskou budoucnost.

Odmítavé plakáty varují před zmilitarizovanou Evropou, před údajně hrozícím osminásobným snížením minimální mzdy nebo likvidací irského zemědělství, stejně jako prý EU zlikvidovala irský rybolov. Hnutí dělníků varuje před dopady smlouvy na - dělníky.

Řekni Lisabonu NE.Do plakátového boje proti Lisabonu se zapojili i dublinští taxikáři. Libertas se snaží dojmout Iry vidinou zániku demokracie v Evropě snímkem slzící dívky. Další plakát s opicí zacpávající si uši oznamuje v narážce na minulé referendum: Rozhodli jsme Ne, nechcete naslouchat!

Před možností, že by se prezidentem Evropské unie stal "válečník" (bývalý britský premiér) Tony Blair, varují plakáty rozložené na populární pěší zóně na Grafton Street.

"Vadí mi, že jsem sám nemohl hlasovat," tvrdí Angličan Pete, který kvůli tomu přijel do Dublinu. "Proč bych nemohl agitovat tady, jsme všichni Evropané, ne?" dodal.

Kontroverzi vyvolaly plakáty odpůrců smlouvy, kteří použili snímků otce Jacka, věčně opilého a popudlivého kněze z populárního televizního seriálu Father Ted. Na plakátu rozcuchaný a neoholený Jack říká okřídlenou větu ze seriálu "Trhněte si nohou" a doplňuje ji výzvou "Volte Ne". Představitel otce Jacka Frank Kelly proti tomu protestoval, i když neřekl, jak sám bude volit.

Šéf EK Barrosu v Corku. Tamní univerzita velmi profituje z EU.I když všechny průzkumy ukazují na to, že smlouva bude schválena, potvrzují také, že proti bude skoro polovina voličů. To přitom neodpovídá rozložení sil v táborech veřejných zastánců a odpůrců Lisabonu.

Na straně smlouvy stojí takřka všechny politické strany, velký byznys, největší asociace farmářů i katoličtí biskupové a řada uměleckých a sportovních celebrit, jako rocker The Edge z U2 nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu Seamus Heaney.

Proti smlouvě vystupuje různorodá směsice skupin hájících různorodé zájmy. Ze stran zastoupených v parlamentu je to jen Sinn Féin vedená Gerry Adamsem, která má čtyři poslance ze 166. Mezi odpůrce patří i socialistický europoslanec Joe Higgins a mediálně obratný a v ČR známý byznysmen Declan Ganley, šéf Libertas.

Proti je organizace rybářů, řada levicových hnutí jako Komunistická strana Irska, Dělnická strana, stejně jako Irské protiválečné hnutí a Aliance pro mír a neutralitu. K nejviditelnějším skupinám patřila nevládní Cóir či Ženy říkají Ne Lisabonu. Z celebrit se do tohoto tábora zapojil Jim Corr ze skupiny The Corrs.

Foto: Profimedia, ČTK/AP a archiv EK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ