Ricardo Velesar přišel o zrak v dětství. Dnes je jedním z 20 tisíc prodavačů losů loterie ONCE, mohutné organizace španělských nevidomých, která rozšířila svou charitativní působnost na všechny postižené.
Ve své vytápěné budce nedaleko východu z metra na náměstí Manuela Becerry v Madridu žertuje šestačtyřicetiletý Ricardo se zákazníky čekajícími ve frontě.
"Začal jsem žít normální život. Nevím, co by se mnou bylo, kdyby nebylo ONCE," říká. Má progresivní degenerativní onemocnění sítnice (retinitis pigmentosa), zrak ztrácel postupně poté, co vyšel ze střední školy.
ONCE ho zaměstnává od roku 1990. Dnes ze své mzdy živí manželku, rovněž nevidomou, s níž se seznámil prostřednictvím této organizace, a šestiletou dcerku. Ještě dokázal našetřit na koupi bytu.
"Jsem jim velmi vděčný, protože dokážu uživit rodinu a mám slušnou a trvalou práci," říká dnes.
První roky, předtím, než vstoupil do ONCE, byly velmi těžké, zaměstnavatelé před ním zavírali dveře. Když choroba postoupila a oslepl úplně, dostal psa, který ho vodí při pochůzkách.
Organizace ONCE, založená před 75 lety s cílem pomáhat nevidomým vydělávat si na živobytí, dokázala zajistit zaměstnání pro 20 tisíc slepců a slabozrakých po celém Španělsku. Rozšířila svou působnost a poskytuje pomoc osobám s různým postižením.
Loni obdržela Cenu prince asturského za svornost, považovanou za španělskou Nobelovu cenu. Porota ocenila "mimořádnou činnost" ONCE, díky níž miliony postižených ve Španělsku znovu nalezly důstojnost a dosáhly lepší kvality života. Dílo ONCE je příkladem pro mnohé mezinárodní iniciativy, dodala porota.
Instituce je financována z prodeje losů své loterie. Nejznámější jsou její losy Cupón. Roční příjem se pohybuje kolem 1,9 miliardy eur (asi 53 miliardy korun). Polovina z této částky jde na výhry, zbytek je vyčleněn na zajišťování pracovních míst a na specializované učební a přeškolovací programy.
ONCE nejen poskytuje práci prodavačům loterie, ale také vlastní 29 společností zaměstnávajících postižené osoby. Patří k nim tisková agentura, velkoprádelna, řetězec hotelů a zprostředkovatelská agentura, která zajišťuje hospodyně a hlídače budov.
Loni ONCE vytvořila pro postižené 7100 pracovních míst, a to v době, kdy ve Španělsku vrcholí vysoká nezaměstnanost dosahující 26 procent. Instituce celkem zaměstnává přes 65 tisíc osob.
"Myslím, že jsme značně ulevili sociálnímu systému. Založili jsme svůj model na předpokladu, že jsme aktivními osobami, na myšlence, že si zasloužíme úctu za to, co dokážeme, nikoli za to, čeho se nám nedostává," vysvětluje prezident ONCE Miguel Carballeda, který sám kdysi začínal jako prodavač losů.
ONCE převádí do Braillova slepeckého písma knihy pro studenty přející si studovat na univerzitě a řídí školu fyzioterapie pro slepce.
Třídy tu jsou menší než v jiných školách. Každoročně tu získá diplom nejvýše 24 osob, které obvykle všechny naleznou práci. Není to však proto, že by nevidomí měli vyvinutější hmat, jak si mnozí mylně myslí, ale proto, že jejich vzdělání je důkladnější než na jiných školách, zdůrazňuje ředitel školy Javier Sainz de Murieta.
"Kdyby neměli hlubší vzdělání, vybral by si zaměstnavatel raději někoho bez handicapu," dodává.
Třiatřicetiletá Isabel Chacónová, která v květnu završí studium závěrečnými zkouškami, tvrdí, že tato škola dala jejímu životu nový smysl. Zrak ztratila před šesti lety v souvislosti s komplikacemi při cukrovce.
"Jsem opravdu šťastná. Jednají s námi velmi citlivě, je to nejlepší způsob, jak pomáhat nemocným. Vytváří se mezi námi velmi úzké pouto," svěřuje se.