Pravděpodobnost, že už v neděli na mapu Evropy přibude nový stát, se každým dnem zvyšuje. S tím, že kosovští Albánci vyhlásí nezávislost 17. února počítá ve zprávě o nejnovějším vývoji v jihosrbské provincii OSN a jasný signál v tomto smyslu ve čtvrtek vyslala i Evropská unie.
Diplomatické zdroje potvrdily, že Unie začne s rozmísťováním své administrativní a policejní mise v Kosovu v noci z pátku na sobotu. To, že vyhlášení nezávislosti v Kosovu se čeká bezprostředně v následujících dnech, ve čtvrtek poprvé přiznalo i Srbsko.
Premiér Vojislav Koštunica v televizním vystoupení ale zároveň řekl, že uznání "tohoto loutkového státu" by bylo největším ponížením Srbska v jeho dějinách. Vláda v Bělehradě předem označila deklaraci kosovské nezávislosti za neplatnou, "protože narušuje suverenitu a územní celistvost Srbska".
"Srbské ponížení"
Také začátek rozmisťování policejních jednotek a administrativních pracovníků unijní mise EULEX je jasným signálem, že s nedělní kosovskou deklarací nezávislosti počítá i "sedmadvacítka". Několik členských států totiž požadovalo, aby unie misi vyslala ještě před vyhlášením nezávislosti.
Evropská unie nechá uznání případné nezávislosti Kosova na jednotlivých členských státech a společně v tomto případě postupovat nebude. Podle diplomatických zdrojů půjde o stejný případ jako v případě vyhlášení nezávislosti Černé Hory.
Ministři zahraničí Evropské unie, kteří budou společně jednat v pondělí, tedy možná den po vyhlášení nezávislosti, se přitom budou radit jak postupovat v případě Srbska, nikoliv v případě Kosova.
To, že kosovští Albánci přikročí k vyhlášení nezávislosti o víkendu, předpokládají také pozorovatelé OSN. O Kosovu má ve čtvrtek jednat za zavřenými dveřmi Rada bezpečnosti OSN, která se sejde na žádost Srbska v 15:00 místního času (21:00 středoevropského času). Na schůzce by se ke Kosovu měli vyslovit zástupci 15 členů rady a šéf srbské diplomacie Vuk Jeremić, ale neočekává se, že jednání by mohlo záměr kosovských Albánců zvrátit nebo oddálit.
Signál pro další separatisty?
To ostatně ve středu připustil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jehož země je hlavním spojencem Bělehradu v odporu proti osamostatnění Kosova. Záměry Albánců v Kosovu nicméně ve čtvrtek znovu ostře kritizoval ruský prezident Vladimir Putin, který obvinil Západ, že "ostudně" používá dvojí metr: jednostranně podporuje odtržení Kosova od Srbska, ale odmítá uznat jiné separatistická hnutí ve světě.
"Považujeme podporu pro jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova za nemorální a protiprávní. Územní celistvost států je zakotvena v mezinárodním právu," uvedl Putin. "Nestydíte se, Evropané, za takový dvojí přístup?" vzkázal do Bruselu.
Samostatnost Kosova jsou připraveny uznat Spojené státy i většina zemí Evropské unie. Mezi státy Evropské unie je ovšem řada těch, kteří se jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova zdráhají uznat především právě z obavy, že by to byl signál pro řadu dalších separatistů. Jde především o Kypr a Rumunsko, ale váhají i další, včetně Slováků.
Už v pátek se sejde kosovský parlament, aby urychleně odhlasoval zákony, které vyhlášení nezávislosti umožní.
Foto: ČTK