Letošní Nobelovu cenu za mír získal takzvaný tuniský kvartet pro národní dialog. Tvoří ho čtveřice občanských a profesních organizací, které přispěly k budování demokracie v Tunisku po událostech arabského jara z roku 2011. Udělení letošní Nobelovy ceny za mír potvrzuje úspěch demokratické přeměny v Tunisku, řekl francouzský prezident François Hollande. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové, která byla považována rovněž za kandidátku na cenu, uvedl, že ocenění tuniského kvarteta je "skvělé rozhodnutí".
Tuniský kvartet pro národní dialog byl vytvořen v roce 2013, "kdy hrozilo, že se proces demokratizace zhroutí v důsledku politických problémů, vražd a rozsáhlých sociálních nepokojů", uvedl Nobelův výbor. "Nastolil alternativní mírový politický proces v době, kdy byla země na pokraji občanské války. Během několika let pak umožnil Tunisku zavést ústavní systém vlády zajišťující základní práva pro celou populaci bez ohledu na pohlaví, politické přesvědčení či náboženskou víru," dodal.
V oceněné skupině jsou odborová centrála Všeobecný tuniský svaz práce (UGTT), Tuniský svaz průmyslu, obchodu a řemesel (UTICA), Tuniská liga na obranu lidských práv (LTDH) a Tuniský spolek právníků. Výbor skupinu ocenil "za rozhodující příspěvek k budování pluralitní demokracie v Tunisku po jasmínové revoluci v roce 2011". Cena je podle výboru "zamýšlena především jako povzbuzení pro tuniský lid".
Členové kvartetu uvedli, že ocenění je poselstvím pro celý region, které zdůrazňuje význam dialogu. "(Ocenění) je velkou radostí a pýchou pro Tunisko, ale také nadějí pro arabský svět," prohlásil šéf UGTT Husajn Abásí.
Podle Federiky Mogheriniové, šéfky diplomacie Evropské unie, letošní laureáti ukazují cestu k řešení regionálních krizí. Podobně se vyjádřila i Organizace spojených národů.
"Potřebujeme, aby nám občanská společnost pomáhala dosahovat pokroku v mírových procesech. Toto je skvělý příklad. Myslím, že Tunisko je jedna z arabských zemí, které se nejlépe vyvíjely po takzvaném arabském jaru," řekl podle Reuters mluvčí OSN v Ženevě. "Tunisané mají být na co hrdí," komentoval udělení Nobelovy ceny za mír předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Vlivný dánský poslanec Soeren Espersen se zase zaradoval, že nevyhrála favorizovaná Merkelová. Podle něj totiž uvrhla Evropu do jedné z největších "migračních katastrof" moderní doby.
Podle britského listu The Guardian budou Tunisané vnímat udělení Nobelovy ceny jako jejich velké zviditelnění ve světě a jako naději, že mezinárodní společenství díky tomu pomůže a podpoří tuniskou ekonomiku. Zatímco tuniská demokracie rozkvétá, ekonomika země stagnuje, a to hlavně po červnovém masakru 38 turistů v tuniském přímořském letovisku.
Nobelovu cenu za mír získal tuniský kvartet pro národní dialog
Zahraničí
9. 10. 2015 11:19Připravujeme podrobnosti.