Osm z jedenácti kandidátů v prvním kole francouzských prezidentských voleb chce buď vystoupení země z EU, eurozóny, či zásadní přestavbu vztahů s Unií. Dva z nich, Marine Le Penová a Jean-Luc Mélenchon, mají reálnou šanci probojovat se do druhého kola. Pokud by se tam dostali oba, byla by to pro evropské partnery Francie noční můra.
Protievropský postoj Marine Le Penové, která v průzkumech sdílí vedoucí pozici s Emanuelem Macronem, je zřejmý od začátku předvolební kampaně. Šéfka krajně pravicové Národní fronty chce následovat Británii a vyhlásit v zemi referendum o vystoupení z EU.
"Tohle není žádné chvástání, ale jestli vystoupí Francie, je to konec EU," řekl nedávno francouzský velvyslanec v USA Gérard Araud. Financial Times poznamenávají, že Británie vždy v EU částečně stála stranou, navíc nebyla v eurozóně. Partnerství Francie a Německa je však základem jednotné Evropy od samého počátku.
"Německo samotné by nedokázalo překlenout hluboké rozdíly mezi východem a západem, jihem a severem," řekl britskému deníku Josef Janning z Evropské rady pro zahraniční vztahy v Berlíně. "Pokud se Francie odkloní od EU, očekával bych, že Německo se také bude ohlížet po alternativách, protože EU již nebude životaschopná," dodal.
Případný postup Jeana-Luca Mélenchona ve věci EU tak jasný není. "Buď Evropu změníme, nebo ji opustíme," řekl ve čtvrtek kandidát, jehož silný finiš kampaně vynesl v průzkumech jen těsně za vedoucí dvojici. O dva dny dříve však své stoupence při setkání ujišťoval, že odchod z EU si nepřeje.
"Evropská unie je obdivuhodný koncept, ale dohody, na kterých je postavena, jsou opravdovou katastrofou," uvedl Mélenchon v debatě 4. dubna. Chce proto podle webu deníku Le Monde například ukončit nezávislost Evropské centrální banky, devalvovat euro a vrátit se k původní paritě s dolarem. Stejně tak chce přehodnotit dluhovou politiku eurozóny.
Přesto jsou vyhlídky pro zastánce EU poměrně dobré, jelikož je za nejvíce pravděpodobný označován scénář, ve kterém ve druhém kole Marine Le Penovou porazí některý z proevropské dvojice Macron - Fillon. Podle unijního komisaře pro ekonomiku a bývalého francouzského ministra financí Pierra Moscoviciho je však samotná popularita Le Penové znepokojivá. I podpora 35 či 40 procent ve druhém kole by prý nebyla dobrým signálem směrem k Bruselu a Berlínu.