Norsko dnes rozhodlo o tom, že pro své vojenské letectvo zakoupí americké stíhací letouny F-35. V Oslo to oznámila norská vláda. Norské rozhodnutí znamená neúspěch pro druhého z účastníků finálního vyjednávání, švédsko-britské konsorcium prodávající stíhačky Jas-39 Gripen.
Norská ministryně obrany Anne-Grete Strömová-Erichsenová k rozhodnutí uvedla, že F-35 je jediným letounem, který splňuje operativní požadavky, jež vláda v Oslo pro nákup stanovila. Norsko, které je členskou zemí NATO, bylo americkými letouny vybaveno již v minulosti. Dosud posledním typem létajícím v norských barvách jsou stíhačky F-16, které má armáda od roku 1980 a ještě řadu let mohou sloužit. Stroje nové generace F-35 předpokládá Norsko do služby postupně zařazovat od roku 2016, v roce 2020 by výměna měla být dokončena.
"Hodnocení F-35 převyšuje gripeny ve všech bojových činnostech - jak výzvědného a pozorovacího charakteru, tak i v boji proti vzdušným a pozemním cílům a cílům pohybujícím se na mořské hladině," řekla ministryně norské tiskové agentuře NTB. Parlament by měl nákup nových letounů pro vojenské letectvo schvalovat na jaře příštího roku.
Projekt F-35 JSF (Joint Strike Fighter - společný útočný stíhač) je velmi ambiciózní, velmi drahý a proto také mezinárodní. Vedle amerických firem kolem koncernu Lockheed Martin, které projekt vedou, se ho významně účastní i britské firmy, řada dalších členských zemí NATO se v projektu podílí kapitálově, mezi nimi i Norsko. Vzhledem ke svým bohatým příjmům z ropy si mohlo dovolit významný podíl. Právě mezinárodní účast v projektu měla stíhačkám zajistit zájem řady armád západního světa, a tím i výrobu ve velkých sériích, které stroje zlevní. Na tomto předpokladu se také zřejmě zakládá skutečnost, že cenová nabídka za F-35 mohla být nižší než nabídka za méně pokročilé gripeny, jak dnes uvedla norská vláda.
F-35 s komerčním bojovým názvem Lightning II (Blesk 2) má být vyráběn ve třech variantách: pozemní F-35A, speciální F-35B s kolmým startem, který má nahradit dosavadní osvědčené, ale již zastarávající stíhačky britského původu s kolmým startem Harrier, a palubní varianta F-35C, určená ke startům z letadlových lodí. Všechny verze F-35 jsou stealth (neviditelné pro radar), ovšem za předpokladu, že mají veškerou výzbroj na vnitřních závěsnících. V případě potřeby lze stíhačky dovybavit závěsnými zbraněmi i pod křídla, pak ale F-35 přestane být stealth.
"Vlastnit výkonné bitevní stíhačky je klíčové pro obranu Norska," prohlásil norský premiér Jens Stoltenberg. Stíhačky nové generace země potřebuje především k monitorování a ostraze svého dlouhého severního pobřeží, protože Rusko v poslední době obnovilo podél norských pobřežních vod své vojenské aktivity, přerušené po skončení studené války.
Norsko zakoupí celkem 48 nových strojů. Hodnota zakázky zatím nebyla přesně vyčíslena - vláda pouze v prohlášení uvedla, že celkové pořizovací náklady jsou o šest miliard norských korun (asi 15,6 miliard Kč) nižší, než by tomu bylo v případě gripenů. Některá norská média v minulosti psala o tom, že částka za pouhý nákup amerických letounů by měla představovat zhruba 21 miliard NOK (asi 61 miliard Kč). S doprovodnými náklady na zacvičení, údržbu a další nezbytné operace má jít údajně o 36 miliard NOK (104,4 miliard Kč) v průběhu 25 let provozu.
Tyto sumy naznačují, že půjde v každém případě o největší norský zbrojní obchod v historii, shodují se první komentáře.
Foto: Jan Schejbal, AP