Norsko <span>Gripeny nechce</span>, koupí americké F-35

Zahraničí
20. 11. 2008 22:00
Gripeny ne, říkají Norové.
Gripeny ne, říkají Norové.

Gripeny ne, říkají Norové.Norsko dnes rozhodlo o tom, že pro své vojenské letectvo zakoupí americké stíhací letouny F-35. V Oslo to oznámila norská vláda. Norské rozhodnutí znamená neúspěch pro druhého z účastníků finálního vyjednávání, švédsko-britské konsorcium prodávající stíhačky Jas-39 Gripen.

Norská ministryně obrany Anne-Grete Strömová-Erichsenová k rozhodnutí uvedla, že F-35 je jediným letounem, který splňuje operativní požadavky, jež vláda v Oslo pro nákup stanovila. Norsko, které je členskou zemí NATO, bylo americkými letouny vybaveno již v minulosti. Dosud posledním typem létajícím v norských barvách jsou stíhačky F-16, které má armáda od roku 1980 a ještě řadu let mohou sloužit. Stroje nové generace F-35 předpokládá Norsko do služby postupně zařazovat od roku 2016, v roce 2020 by výměna měla být dokončena.

"Hodnocení F-35 převyšuje gripeny ve všech bojových činnostech - jak výzvědného a pozorovacího charakteru, tak i v boji proti vzdušným a pozemním cílům a cílům pohybujícím se na mořské hladině," řekla ministryně norské tiskové agentuře NTB. Parlament by měl nákup nových letounů pro vojenské letectvo schvalovat na jaře příštího roku.

Projekt F-35 JSF (Joint Strike Fighter - společný útočný stíhač) je velmi ambiciózní, velmi drahý a proto také mezinárodní. Vedle amerických firem kolem koncernu Lockheed Martin, které Lockheed Martin F-35 na výstavě.projekt vedou, se ho významně účastní i britské firmy, řada dalších členských zemí NATO se v projektu podílí kapitálově, mezi nimi i Norsko. Vzhledem ke svým bohatým příjmům z ropy si mohlo dovolit významný podíl. Právě mezinárodní účast v projektu měla stíhačkám zajistit zájem řady armád západního světa, a tím i výrobu ve velkých sériích, které stroje zlevní. Na tomto předpokladu se také zřejmě zakládá skutečnost, že cenová nabídka za F-35 mohla být nižší než nabídka za méně pokročilé gripeny, jak dnes uvedla norská vláda.

F-35 s komerčním bojovým názvem Lightning II (Blesk 2) má být vyráběn ve třech variantách: pozemní F-35A, speciální F-35B s kolmým startem, který má nahradit dosavadní osvědčené, ale již zastarávající stíhačky britského původu s kolmým startem Harrier, a palubní varianta F-35C, určená ke startům z letadlových lodí. Všechny verze F-35 jsou stealth (neviditelné pro radar), ovšem za předpokladu, že mají veškerou výzbroj na vnitřních závěsnících. V případě potřeby lze stíhačky dovybavit závěsnými zbraněmi i pod křídla, pak ale F-35 přestane být stealth.

"Vlastnit výkonné bitevní stíhačky je klíčové pro obranu Norska," prohlásil norský premiér Jens Stoltenberg. Stíhačky nové generace země potřebuje především k monitorování a ostraze svého dlouhého severního pobřeží, protože Rusko v poslední době obnovilo podél norských pobřežních vod své vojenské aktivity, přerušené po skončení studené války.

Nyní je norské letectvo vyzbrojeno stíhačkami F-16Norsko zakoupí celkem 48 nových strojů. Hodnota zakázky zatím nebyla přesně vyčíslena - vláda pouze v prohlášení uvedla, že celkové pořizovací náklady jsou o šest miliard norských korun (asi 15,6 miliard Kč) nižší, než by tomu bylo v případě gripenů. Některá norská média v minulosti psala o tom, že částka za pouhý nákup amerických letounů by měla představovat zhruba 21 miliard NOK (asi 61 miliard Kč). S doprovodnými náklady na zacvičení, údržbu a další nezbytné operace má jít údajně o 36 miliard NOK (104,4 miliard Kč) v průběhu 25 let provozu.

Tyto sumy naznačují, že půjde v každém případě o největší norský zbrojní obchod v historii, shodují se první komentáře.

Foto: Jan Schejbal, AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ