Řecko
Nová dohoda s Turky proud migrantů zatím nezastavila
21.03.2016 10:18 Aktualizováno 21.03. 15:36
Proud uprchlíků směřujících z Turecka do Řecka se ani po začátku fungování dohody mezi Evropskou unií a Ankarou o vracení migrantů nezastavil: od nedělního rána připlulo na ostrovy v Egejském moři 1662 lidí, v Řecku je tak už přes 50 tisíc běženců, uvedl krizový štáb. Do Atén a do přístavu Elefsina v pondělí ráno připlulo z ostrovů přes 2 tisíc migrantů, kteří se do Řecka dostali předtím, než začala v neděli dohoda s Tureckem platit. Na ostrovy Lesbos a Chios dorazili z Turecka první úředníci, kteří mají na místě pomáhat s administrativními úkony spojenými s vracením běženců.
Ujednání o vracení migrantů, k němuž dospěli lídři osmadvacítky a turecký premiér na pátečním summitu v Bruselu, se začala uplatňovat od neděle. První zprávy o počtech připlouvajících utečenců ale zatím nenapovídají, že by nová pravidla lidi od cesty přes moře odradila. Od nedělního rána do pondělí připlulo na řecké ostrovy 1662 lidí, což je dokonce více než denní průměr z minulých týdnů. Celkem 830 uprchlíků dorazilo na ostrov Chios a 698 na Lesbos.
Velmi malý časový rozestup mezi uzavřením dohody a jejím uplatňováním působí v Řecku nemalé logistické problémy. Premiér Alexis Tsipras několikrát řekl, že kvůli zpracování administrativy bude potřeba na řeckých ostrovech nasadit nejméně 4 tisíce nových vyškolených lidí - mimo jiné pohraničníků, soudců, azylových úředníků nebo tlumočníků. Asi polovinu potřebného počtu pracovníků mají do Řecka vyslat členské státy unie. Své experty nabídla Řecku už dvacítka zemí včetně Česka, řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Posily ale na ostrovech ještě nejsou.
"Během následujících dní se musíme rychle a koordinovaně pohnout z místa, abychom dosáhli toho nejlepšího možného výsledku. Asistence co se týče lidských zdrojů musí být rychlá," řekl po jednání s eurokomisařem pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitrisem Avramopulosem premiér Tsipras. "Máme před sebou složitou cestu. Prosazení dohody o uprchlících nebude nijak jednoduché," dodal.
Eurokomisař naproti tomu vidí situaci optimisticky. "Situace se zlepší, jakmile začneme dohodu plně uplatňovat," ujistil Avramopulos.
Další bod dohody s Ankarou - přítomnost tureckých úředníků a pohraničníků na řeckém území - se naopak začal částečně plnit. Turci už dorazili na Lesbos a Chios a budou plnit úlohu jakési poslední instance. Migranti, kteří v Řecku nepodají žádost o azyl nebo jejichž žádost nebude kladně vyřízena, mají být vraceni na turecké území. V této proceduře budou mít zástupci Turecka poslední slovo a s konečnou platností rozhodnou o tom, které běžence vezmou zpět a které ne. Počítá se s tím, že první migranti budou reálně vráceni do Turecka po 4. dubnu.
Po uzavření hranic zemí na takzvané balkánské trase nemají migranti možnost dostat se z Řecka dál do Evropy. V zemi jich kvůli tomu podle údajů krizového štábu uvázlo už 50.411. Zhruba 13.250 lidí stále čeká na další vývoj v provizorním uprchlickém táboře Idomeni u makedonských hranic, kde panují velmi špatné podmínky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.