Nová "občanská válka" ve Španělsku? Policie střílí do lidí

Zahraničí
26. 9. 2012 09:20
Zkrvavený demonstrant před španělským parlamentem.
Zkrvavený demonstrant před španělským parlamentem.

Demonstranti házeli kameny, policie do nich v odvetu pálila gumovými projektily. V Madridu eskalovaly protesty proti šetřícímu kursu španělské vlády. Zranění utrpělo nejméně 60 lidí. Před budovou parlamentu ve španělské metropoli se včera shromáždily tísíce demonstrantů, z nichž se někteří snažili vniknout do zákonodárného sboru.

Policisté se zprvu snažili davy zatlačit pomocí obušků. Když na ně ale začaly létat kameny, zahájili strážci pořádku střelbu do demonstrantů gumovými projektily, které mohou člověka vážně zranit i zabít. Mezi zhruba šesti desítkami zraněných bylo 27 policistů, sdělili záchranáři.

Podle španělských médií bylo proti demonstrantům nasazeno kolem 1300 policistů. Předem ohlášenou protestní akci "Okupujte parlament" svolalo hnutí Indignados (Rozhořčení).

"Demokracie byla unesena. 25. září ji jdeme zachránit," znělo mimo jiné z úst organizátorů. "Méně policie - více vzdělání" skandovaly davy. Dále pak "Ruce vzhůru, to je přepadení" - v narážce na to, že za krizi musejí především platit ti nejchudší z nejchudších.

Proti úsporným opatřením demonstrovaly ve Španělsku opět tisíce lidí."Tato demonstrace je významný signál, který posíláme politikům, aby věděli, že to, co se teď děje ve Španělsku, je sebevražda a my s tím nesouhlasíme. A budeme se tomu snažit zabránit i tímto shromážděním," řekl médiím aktivista Pablo Méndez.

"Ukradli nám naši demokracii," prohlásila Soledad Nunesová ze severozáopadu Španělska. Majitelka obchodu přišla do Madridu protestovat hlavně proti ometzování výdajů na vzdělání a zdravotnictví. Většina demonstrantů spatřuje příčinu nynější těžké krize v korupci a neschopnosti politiků a politického systému.

Stovky lidí zůstaly nedaleko budovy parlamentu až do dvou hodin po půlnoci. Účastníci shromáždění už předem vyzvali k obklíčení či obsazení parlamentní budovy. Policie ji proto neprodyšně obklíčila a uzavřela.

Před deseti dny proti úsporným opatření protestovaly desetitisíce Španělů. Španělsko se mezi státy EU řadí k těm nejvíce zasaženým finanční krizí. Současná krize začala nabírat postupně obrátky roku 2008 po splasknutí nemovitostní bubliny. Poté se zhroutil do propasti bankovní sektor.

Policie "pacifikuje" protestující.

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ