Novým "prezidentem" EU bude polský premiér Tusk

Zahraničí
30. 8. 2014
Polský premiér Donald Tusk, současný šéf Rady Evropy Herman Van Rompuy a Federica Mogheriniová, budoucí šéfka evropské diplomacie.
Polský premiér Donald Tusk, současný šéf Rady Evropy Herman Van Rompuy a Federica Mogheriniová, budoucí šéfka evropské diplomacie.

Polský premiér Donald Tusk byl na summitu Evropské unie zvolen do čela Evropské rady, tedy takzvaným unijním prezidentem, který řídí vrcholné schůzky členských zemí. Od prosince na dva a půl roku nahradí Hermana Van Rompuye. V čele evropské diplomacie vystřídá Catherine Ashtonovou italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Italku, která se tak stane místopředsedkyní budoucí Evropské komise, ještě musí ve funkci potvrdit Evropský parlament.

Van Rompuy rozhodnutí summitu nejprve oznámil na twitteru. Na následující tiskové konferenci prohlásil, že oba kandidáti dostali plnou podporu členských zemí. Bylo to prý pro něj velmi důležité, proto absolvoval několik kol vyjednávání. Nominace Mogheriniové byla podle něj učiněna také v dohodě s šéfem budoucí Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jeho tým by měl začít pracovat 1. listopadu.

Rozhodnutí o obou nominovaných není překvapením, jejich jména se v diskusích před nynějším summitem opakovala stále častěji. Přesto se na nominaci Mogheriniové v létě minulý unijní summit shodnout nedokázal, některým zemím tehdy vadil její údajně příliš měkký přístup vůči Rusku. Tuska zase někteří kritizovali za poměrně slabou jazykovou vybavenost.

Podle Van Rompuye budou pro Tuska největšími výzvami stagnující ekonomika EU, krize okolo Ukrajiny a Ruska a místo Británie v Evropské unii. "Tři otázky, které budou od Evropské rady vyžadovat jasné vedení," poznamenal Van Rompuy. Tusk bude také předsedat jednáním zemí eurozóny, přestože Polsko společnou měnu nepoužívá.

Tusk novináře oslovil v polštině. Označil se za politika ze země, která hluboce věří ve význam spojené Evropy. "Jsem přesvědčen, že k EU neexistuje inteligentní alternativa," prohlásil Tusk. Připustil, že výzvy, které stojí před unií nyní, do prosince nezmizí. Jeho premiérské zkušenosti prý ukazují, že fiskální disciplína a ekonomický růst nejsou v rozporu.

"Budeme hledat, jak tyto cíle zkombinovat," řekl novinářům sedmapadesátiletý politik.
Podle Tuska musí EU v krizích jako je Ukrajina či Libye najít společný hlas. "Musíme spojit síly. Svým sousedům na východě a jihu pomůžeme, pokud budeme schopni zaujmout společnou pozici. Musíme být odvážní a odpovědní, k překonání výzev v sousedství EU je důležitý selský rozum i představivost," myslí si.

Podle Tuska si také není možné představit Evropskou unii bez Británie. Je proto prý možné nalézt dohodu nad návrhy reforem unie, které předkládá britský premiér David Cameron. Dosavadní šéf polského kabinetu se v této souvislosti zmínil například o problematice volného pohybu pracovních sil.

Jedenačtyřicetiletá levicově orientovaná italská politička Mogheriniová podotkla, že nynější krize představují pro EU velké výzvy. "Máme krize okolo Evropy, máme krize na evropské půdě. Od Iráku a Sýrie, přes Libyi... Když v Bruselu roztočíte kompas, krize a utrpení jsou všude okolo," poznamenala s tím, že si je vědoma náročnosti své budoucí funkce.

V odpovědích novinářům se pak Tusk vyslovil pro odvážné, ale zároveň rozumné a efektivní řešení ukrajinské krize. Mogheriniová zase připomněla, že snahou EU bylo zprostředkovát dialog. "Ještě bude čas diskutovat, zda tento přístup bude mít úspěch. V těchto hodinách se zdá, že tomu tak není," poznamenala. Proto se prý musí EU při práci na dalších sankcích snažit udržet otevřené diplomatické kanály. "Je naší úkolem udělat oboje a doufat, že moudrá kombinace bude efektivní. Což dosud nebyl ten případ," dodala.

Unijní summit, který dnes o obou personálních otázkách rozhodl, bude dnes večer ještě řešit právě možné přitvrzení protiruských sankcí.

Kdo je Donald Tusk (57)

Donald Tusk.- V čele polské vlády stojí Tusk od listopadu 2007, kdy jeho Občanská platforma (PO) přesvědčivě zvítězila v říjnových předčasných parlamentních volbách a vytvořila vládní koalici s Polskou lidovou stranou (PSL). Svůj úspěch zopakoval v parlamentních volbách 2011, a stal se tak prvním polským premiérem od pádu komunismu, který obhájil úřad.
- Je představitelem liberálního proudu polské politiky. Při svém nástupu do úřadu premiéra, v němž vystřídal konzervativce Jaroslawa Kaczyńského, mimo jiné slíbil, že Polsko dovede k přijetí eura, zlepší vztahy s Německem a Ruskem a bude uplatňovat liberální hospodářskou a sociální politiku.
- V roce 2001 byl jedním ze zakladatelů liberální Občanské platformy. Od dubna 2003 je předsedou této strany. Před vstupem do PO byl Tusk členem Unie svobody (UW) a jednoho z jejích předchůdců - Liberálnědemokratického kongresu (KLD).
- V letech 1991 až 1993 byl poslancem Sejmu (dolní komory polského parlamentu). Od roku 1997 byl členem a místopředsedou Senátu. V roce 2001 se opět stal poslancem a místopředsedou sněmovny. Od roku 2005 je řadovým poslancem.
- Na podzim 2005 kandidoval v prezidentských volbách. Ačkoli byl považován za favorita, ve druhém kole jej nečekaně porazil Lech Kaczyński.
- Narodil se 22. dubna 1957 v Gdaňsku. Pochází z kašubské menšiny, tedy západoslovanské etnické skupiny obývající sever Polska. Mimo jiné sestavil první polsko-kašubský slovník pro děti a napsal sérii knih o historii Gdaňsku a okolí.
- Již během studia historie na gdaňské univerzitě se začal angažovat v opozičním hnutí a v roce 1980 se stal jedním ze spoluzakladatelů Nezávislého studentského svazu (NZS). Angažoval se rovněž v opozičním tisku a aktivně se účastnil protestních shromáždění. Po zavedení výjimečného stavu v roce 1981 byl vyhozen z práce. Spolu se stejně postiženými kolegy založil soukromou firmu, která se zaměřila na renovaci průmyslových budov.
- je ženatý, má dceru Katarzynu a syna Michala.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PAP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné