Šéf socialistických poslanců Evropského parlamentu Martin Schulz dnes vyzval nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zrušil plány na výstavbu protiraketového štítu v Evropě. ČTK o tom informoval český europoslanec Libor Rouček (ČSSD). Obranu by měla tvořit radarová základna v Brdech a raketová základna v Polsku.
"Zrušení plánů na výstavbu tohoto zařízení v České republice a Polsku by vydalo jasný signál, že nastává nová éra ve vztazích mezi Evropou a USA," uvedl dnes Schulz ve společném prohlášení s Roučkem.
Obama již ale nicméně během prezidentské kampaně vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě podpořil. V zářijovém rozhovoru pro televizní stanici Fox News odmítl opakovaný argument Moskvy, že štít, jehož prvky mají být umístěny v Polsku a v České republice, je namířen proti Rusku, a připomněl, že jde o obranné opatření.
"Vezmeme-li v úvahu to, co se stalo v Gruzii, domnívám se, že musíme vyslat jasný signál, že se Polsko a další země v tomto regionu nestanou předmětem zastrašování a agrese," prohlásil tehdy Obama s poukazem na to, jak ruské jednotky v srpnu rozhodně zmařily gruzínský pokus znovu vojensky ovládnout odštěpeneckou oblast Jižní Osetii.
Obama ve své kampani nutnost vybudování protiraketového systému ve střední Evropě uznával jako součást ochrany USA a jejich spojenců před případnými střelami z Íránu a z dalších nebezpečných zemí. Zpochybňoval ale účinnost budovaného systému i náklady na jeho výstavbu.
Tvrdil, že Kongres by neměl systém financovat, dokud testy neprokážou, že skutečně funguje. "Myslím si, že protiraketový štít je správná věc. Chci se ale ujistit o tom, že funguje," řekl v září i stanici Fox News.
Český velvyslanec při NATO Štefan Füle si myslí, že Obama plány na protiraketovou obranu nezruší. "Konsenzus je v USA dost značný, USA tuto obranu potřebují," řekl dnes ČTK Füle. Soudí ale, že při jejím tvoření budou nyní USA dávat daleko větší důraz na plnohodnotné zapojení spojenců do tohoto projektu.
Rovněž politologové oslovení ČTK si myslí, že Obamovo vítězství v amerických prezidentských volbách nijak zásadně neovlivní vztahy mezi USA a Českou republikou a neohrozí ani plánovanou stavbu amerického protiraketového radaru v Brdech.
V Polsku má být jako součást zamýšleného štítu umístěno deset antiraket a v České republice radar. Poláci dohodu s Američany po dlouhém jednání podepsali poté, co vypukl rusko-gruzínský konflikt kvůli Jižní Osetii. Česká republika podepsala základní dohodu s USA už předtím, ještě ji musí schválit parlament.
Foto: Fox News, tisková služba EP a Pentagon