Třináct let poté, co srbské jednotky při největším masakru civilního obyvatelstva od druhé světové války v bosenské Srebrenici pozabíjely na 8000 Muslimů, objevili odborníci další masový hrob s pozůstatky obětí. Poblíž vesnice Kamenica, jejímuž okolí se přezdívá "Údolí smrti", našli pohřebiště s 362 těly. V této lokalitě jde už o desátý odkrytý masový hrob.
Zástupce výboru pro pohřešované osoby Murat Hurtić novinářům řekl, že totožnost obětí je zřejmá z dokladů, které se našly poblíž pohřebiště. Podle něj byli téměř čtyři stovky pohřbených mužů zabity poblíž Srebrenice a uloženy do tří hrobů. Srbské jednotky pak pozůstatky tři měsíce po masakru odkryly a transportovaly do jediného hrobu na jiné místo.
Praxe takzvaných druhotných masových pohřebišť byla během konfliktu v Bosně obvyklá - srbští vojáci mrtvá těla přemisťovali ve snaze zahladit důkazy.
Srebrenici, muslimskou enklávu v srbském území, obsadili bosenští Srbové v létě 1995. Poté všechny místní chlapce a muže internovali, později povraždili a těla ukryli do masových hrobů. V okolí Srebrenice přišlo o život až osm tisíc lidí. Zhruba pět tisícovek obětí se už podařilo identifikovat, naposledy v loňském roce bylo u Kamenice objeveno pohřebiště s asi tisícovkou těl. V pátrání po pozůstatcích dalších Muslimů se dál pokračuje.
Mnozí z těch, kteří se na masakru podíleli, už byli odsouzeni Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, jeden ze dvou hlavních podezřelých, kteří podle tribunálu za masakr nesli největší odpovědnost, byl zatčen letos v červenci. Proces s ním v Haagu začne nejspíš začátkem příštího roku. Velitel bosenskorbských jednotek generál Ratko Mladić dosud uniká spravedlnosti.
Válku v Bosně, která si podle posledních odhadů vyžádala na 100 tisíc lidských životů, ukončila daytonská mírová dohoda v prosinci 1995.
Foto: AP a Reuters