Obohacování <span>uranu se nevzdáme, trvá na svém Írán</span>

Zahraničí
19. 10. 2009 13:15
Ahmadínežád s íránskými jadernými odborníky.
Ahmadínežád s íránskými jadernými odborníky.

Ahmadínežád s íránskými jadernými odborníky.Krátce před klíčovými rozhovory ve Vídni se Írán staví do pozice, z níž nehodlá ustoupit. Země se nikdy nevzdá obohacování uranu, napsala dnes íránská agentura IRNA na úvod rozhovorů Teheránu s Ruskem, Francií a USA o možnostech dodávek jaderného paliva do Íránu z ciziny.

Írán nezastaví obohacování uranu, i když bude dostávat jaderné palivo pro výzkumný reaktor v Teheránu z ciziny. "To, že budeme nakupovat jaderné palivo od jiných zemí, neznamená, že zastavíme vlastní aktivity spojené s obohacováním uranu," řekl mluvčí íránské agentury pro atomovou energii. „Nikdy se nevzdáme svého práva," dodal.

Dnešní vídeňské rozhovory vycházejí z návrhu, že Írán do Ruska vyveze 1200 kilogramů vlastního uranu obohaceného do pěti procent, neboli 75 procent svých zásob. Rusko ho obohatí na vyšší stupeň a Francie z něho pak vyrobí tyče pro jaderný reaktor.

Nedávno objevené zařízení na obohacování uranu u Kómu.Počítalo se s tím, že pokud Írán na tento návrh přistoupí, výrazně tím oddálí možnost vyrobit atomovou bombu, k níž je zapotřebí nejméně tisíc kilogramů uranu obohaceného na nízké hodnoty. Pro atomovou hlavici pak musí být uran obohacen na více než 90 procent.

Íránská televize Press TV dnes naznačila, že Teherán na vývoz svého uranu není připraven. Místo toho prý bude raději palivové tyče pro výzkumný reaktor nakupovat.

Podle stanice BBC by to byla rána pro vídeňská jednání i pro další rozhovory s Íránem. Znamenalo by to, že se Írán odmítá zbavit svých zásob lehce obohaceného uranu a může s ním nadále disponovat. USA odhadují, že současné zásoby dávají Íránu možnost dopracovat se k atomové hlavici v období od roku 2010 do roku 2015. Írán popírá, že o něco podobného usiluje.

David Albright z Mezinárodního institutu pro strategická studia řekl, že i kdyby Írán přistoupil na vývoz svého uranu, znamenalo by to jen malou komplikaci pro jeho případné zbrojní úmysly. Dvanáct set kilogramů lehce obohaceného uranu je prý schopen se svými současnými kapacitami nahradit do roka.

Prezident Ahmadínežád s šéfem agentury MAAE Baradejem.Diplomaté, připravení ve Vídni zahájit dnešní jednání, která se prý mohou protáhnout do úterka, zatím nedostali zprávu, že se Írán chystá odmítnout možnost vývozu svého uranu.

Rozhovory se konají pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a navazují na ženevská sedmistranná jednání o nukleární problematice. Írán musí vyvrátit podezření o vojenském jaderném programu, jinak ho čekají zpřísněné sankce.

Ačkoli je podle analytiků dohoda týkající se dodávek jaderného paliva ze zahraničí přijatelná pro všechny strany, ve Vídni je prý třeba dohodnout mnohé detaily. Zatím se předpokládá, že v cizině bude uran pro Íránce obohacen asi na 20 procent. "Je ale možné, že za určitých podmínek budeme potřebovat uran obohacený na 63 procent. Budeme ho kupovat pod dohledem MAAE nebo si ho obohatíme sami," řekl dnes poradce íránského jaderného vyjednávače Abolfazl Zohrehvand.

Írán obohacuje uran v Natanzu, ale teprve v září přiznal, že buduje další provoz. V Ženevě pak 1. října souhlasil s tím, že do tohoto objektu pustí inspektory MAAE.

Foto: DigitalGlobe, ČTK/AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ