OBRAZEM: Britské <span>zbraně budoucnosti</span>

Zahraničí
28. 2. 2009 08:00
Vizualizace obrněných transportérů a bojových vozidel pro Brity.
Vizualizace obrněných transportérů a bojových vozidel pro Brity.

Britské UAV budoucnosti.Nové technologie jsou příležitostí i hrozbou, míní britské ministerstvo obrany. To poprvé v historii uveřejnilo své dlouhodobé plány rozvoje a výzkumu. Věda a technologie mají napříště být hlavním ochráncem britského vojáka na bojišti.

Téměř třetinu všech veřejných výdajů na výzkum ve Velké Británii financuje ministerstvo obrany. Zakázky dostává státní sektor, soukromé firmy, ale na své si přijdou i univerzity.

FOTOGALERII BRITSKÝCH ZBRANÍ  BUDOUCNOSTI SI PROHLÉDNĚTE ZDE

V 21. století se podle lednové zprávy organizace Vědci za globální zodpovědnost (Scientists for Global Responsibility) bude moderní vojenskoprůmyslový komplex soustředit na exotické technologie a hi-tech zbraně.

Vizualizace obrněných transportérů a bojových vozidel pro Brity.

Na nově zveřejněných vizualizacích britských zbraní pro budoucnost je vidět, že ministerstvo obrany sleduje cíl, který si určilo: „Identifikovat a porozumět novým technologiím, ještě před tím, než budou mít vliv na vojenské schopnosti Velké Británie."

Moderní technologie posunují hranice maskování.Použití a vývoj mikro a nanotechnologií, kvantové technologie, použití vyspělých optických a elektronických materiálů je pro armádu Jejího veličenstva primární cíl. Například maskování se jistě pokročilými technologiemi významně posune.

Hlavní je však stále pro britskou armádu voják. Pro něj mají nová vozidla skloubit „pohyblivost lehkých sil", ale přidají „efektivita a životnost, která je spojována s těžce vyzbrojenými jednotkami".

Britské letectvo budoucnosti: bezpilotní útočné a přesné.Letectvo bude klást větší důraz na levnější a efektivnější prostředky. Spojené státy již vykročily směrem k bezpilotním letounům (UAV, unmanned air vehicle) a bezpilotním bojovým letounům (UCAV, unmanned combat air vehicle), které v poslední době škodí Talibanu na afghánsko-pákistánském pomezí. Britové je podle projektu ministerstva obrany budou následovat.

Námořnictvo příštího století? Méně lidí, více technologií.Britské námořnictvo, kdysi vládce světových oceánů, se zaměří hlavně na snížení potřebné lidské síly na plavidlech. Podobně postupují i Američané. Nové letadlové lodi třídy Gerald R. Ford (první loď této třídy a stejného jména s označením CVN-78 by měla být spuštěna na vodu již letos) bude obsluhovat podle předpisu 4 660 námořníků a členů leteckého personálu. Na lodích předchozí třídy Nimitz přitom slouží téměř šest tisíc mužů a žen.

Příští generace amerických letadlových lodí, třída Gerald R. Ford.Foto: AP, US Navy

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ