Náboženská otázka
Odmítla odložit šátek, vyhodili ji. Advokátka EU: Diskriminace
13.07.2016 20:30
Francouzka Asma Bougnaouiová, která se při kontaktu se zákazníky odmítla vzdát nošení muslimského šátku, se podle generální advokátky Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonové stala obětí přímé diskriminace, když ji kvůli tomu její zaměstnavatel propustil. Sharpstonová to uvedla ve středu zveřejněném stanovisku. Soudní dvůr Evropské unie, který bude nyní o věci rozhodovat, tímto názorem ale není vázán.
Bougnaouiová pracovala od roku 2008 jako designová inženýrka u IT společnosti Micropole SA, která požadovala, aby při kontaktu se zákazníky nenosila muslimský šátek, neboť si na to jeden z klientů stěžoval. Bougnaouiová to odmítla a byla propuštěna. Podle firmy totiž její odmítnutí vzdát se muslimského šátku neumožňovalo, aby dále vykonávala svou práci.
Francouzka, která se cítila být obětí náboženské diskriminace, se obrátila na soudy. Francouzský nejvyšší soud, který věc nyní řeší, se dotázal Soudního dvora Evropské unie, zda zákaz nošení muslimského šátku nemůže být v tomto případě považován za "podstatný a určující profesní požadavek", na který by se tak nevztahovaly antidiskriminační zákony.
Takový názor ale generální advokátka Sharpstonová striktně odmítla, když došla k závěru, že propuštění Bougnaouiové bylo projevem přímé diskriminace z důvodu jejího náboženského vyznání nebo víry.
"Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by A. Bougnaouiová v důsledku nošení islámského šátku byla jakkoli neschopna plnit své povinnosti v pozici designového inženýra. A nadto jsou v propouštěcím dopise společnosti Micropole její profesní schopnosti výslovně zmíněny," píše se v tiskové zprávě k rozhodnutí Sharpstonové.
"Generální advokátka tak dospěla k závěru, že propuštění A. Bougnaouiové ze zaměstnání představuje přímou diskriminaci, na niž se nevztahuje žádná z odchylek stanovených směrnicí," stojí také ve zprávě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.