Tisíce lidí utíkají měsíčně z Kosova před chudobou, korupcí a nezaměstnaností do jiných evropských zemí. Vláda si láme hlavu s tím, jak úbytku obyvatel zabránit. Jedním z návrhů je vyjít lidem vstříc a odpustit jim jejich dluhy.
V Kosovské republice žijí necelé dva miliony obyvatel. Každý měsíc jich přitom podle tamních médií odejde až dvacet tisíc.
Podle údajů ministerstva školství se v posledních měsících odhlásilo ze škol 5200 dětí, které doprovázejí své rodiče.
Vláda Isy Mustafy, která je u moci od prosince, svolala speciální komisi, která se problémem zabývá. Jedním z jejích návrhů je odpuštění dluhů fyzických i právnických osob vůči státním institucím a společnostem. Jako mezník by byl stanoven rok 2008, kdy země vyhlásila nezávislost.
Nápad může vypadat jako projev zoufalství, situace je nicméně opravdu vážná. Jen v noci ze soboty na neděli vyjelo z Prištiny podle listu Koha Ditore dalších devět přeplněných autobusů s téměř 500 Kosovany, kteří se rozhodli hledat lepší život v zahraničí.
"V téhle zemi není žádná naděje," citoval deník jednoho pasažéra z města Mališevo v centrální části Kosova, který se o víkendu rozhodl vydat za štěstím do Německa.
Každý večer vyjíždí z různých kosovských měst 10 až 15 autobusů mířících do Srbska, přes které vede cesta těchto migrantů na kýžený Západ.
Práci nemá 70 procent mladých Kosovanů. Odhaduje se prý také, že na 500 tisíc z necelých dvou milionů obyvatel musí každý den vyžít s 1,72 eura (méně než 50 korun).
Srbský deník Večernje novosti napsal, že množství Albánců prchajících z Kosova přes Srbsko je tak velké, že jejich pašování přes hranice do Maďarska se stalo výhodným byznysem.
Kosovští Albánci se do Srbska, které nezávislost Kosova neuznává a nadále tuto oblast považuje za svou součást, dostávají legálně. Ilegálně pak ale běženci překračují maďarské hranice a srbská policie už proti nim stále důrazněji zasahuje.
Šéf parlamentní frakce vládnoucí strany Fidesz Antal Rogán prohlásil, že Maďarsko musí zpřísnit zákony, aby zastavilo ekonomické migranty, kteří zneužívají předpisy upravující právo na politický azyl ke vstupu do země. Poukázal přitom na skutečnost, že počet těchto lidí během posledních dvou let prudce vzrostl, ale v Maďarsku pro ně práce není.
Rogán uvedl, že jen v lednu bylo v zemi zaregistrováno 14 tisíc nových žádostí o politický azyl. Pokud by tento trend pokračoval, běženců, kteří opouštějí svou zemi, protože nemají práci, by letos mohlo do Maďarska přijít přes 100 tisíc.
Neví se však, kolik Kosovanů pokračuje rovnou, nezřídka přes Česko, dál do Evropské unie. Cílem jsou hlavně státy se silnými albánskými diasporami - Belgie, Francie, Německo, Rakousko.
Nemálo Albánců prchajících z Kosova se ale dostává do Evropské unie legálně, protože mnozí si ponechali nebo nově obstarali platné srbské doklady. Někteří mají dokonce i pasy.