Schůzka přátel
Kohl a Orbán: Nejdeme proti migrační politice Merkelové
19.04.2016 15:15 Aktualizováno 19.04. 16:08
Postoje bývalého německého kancléře Helmuta Kohla a maďarského premiéra Viktora Orbána nejsou v rozporu s politikou, kterou vede současná kancléřka Angela Merkelová v uprchlické krizi. Po schůzce exkancléře s Orbánem v Ludwigshafenu to v tiskovém prohlášení uvedla Kohlova kancelář.
Orbán přitom v minulosti opakovaně kritizoval kancléřčinu politiku. I proto s jeho setkáním s Kohlem nesouhlasila část vládní strany Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejímiž členy jsou Kohl i Merkelová.
Kohlova kancelář před schůzkou zdůrazňovala, že setkání má čistě soukromý charakter. To později novinářům potvrdil i Orbán, který Kohlovi přinesl velkou kytici. "Přišel jsem, abych mu prokázal poctu, a to i ve jménu všech Maďarů. Chtěl jsem poděkovat za to, co Kohl pro Maďarsko udělal," řekl maďarský premiér při odchodu z Kohlovy rezidence. Bývalý kancléř je považován za architekta znovusjednocení Německa a předního zastánce evropské integrace a v minulosti děkoval Budapešti za to, že v létě 1989 otevřela hranice a umožnila východním Němcům cestu na západ, což ve stejném roce výrazným způsobem přispělo k pádu berlínské zdi.
Orbán také žádal o to, aby politici a novináři nezatahovali bývalého kancléře do současných politických sporů. "Stojí nad námi, nad aktivními politiky," řekl.
Kohlova kancelář nicméně vydala prohlášení o postoji bývalého kancléře a maďarského premiéra k migrační krizi. Podle ní jsou oba politici zajedno s Merkelovou, co se týká požadovaných cílů. "Jde o to zohlednit humanitární aspekty a najít nejlepší cestu v existenční otázce, které čelí miliony lidí," uvedla Kohlova kancelář.
Kohl a Orbán jsou dlouho přátelé a spojuje je i pohled na uprchlickou krizi. Před několika dny Kohl u příležitosti maďarského vydání své knihy Z obavy o Evropu (Aus Sorge um Europa) kritizoval otevření hranic pro běžence a uvedl, že Evropská unie nemůže přijmout miliony lidí v nouzi z celého světa. Maďarsko loni jako první stát EU začalo budovat na své hranici ploty, aby uprchlíky zastavilo.
Část CDU proto považuje Orbánovu návštěvu u Kohla za útok na Merkelovou kvůli její vstřícné pozici k běžencům, odmítání vytvářet hraniční ploty uvnitř EU a požadavku společného unijního řešení migrační krize. Maďarská vláda dokonce dnes podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung vydala prohlášení, že Orbánova cesta do Německa není míněna jako urážka kancléřky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.