OSN: Děti migrantů platí sexem, aby mohly pokračovat v útěku

Zahraničí
23. 10. 2015
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ženy a děti mezi uprchlíky jsou při svém útěku do Evropy podle OSN vystaveny zvýšenému riziku sexuálního zneužití a násilí. Oznámil to v Ženevě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který se odvolává na "věrohodné výpovědi" postižených.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Máme k dispozici mimo jiné zprávy o tom, že děti obchodníkům s lidmi platí sexem, aby přežily a mohly pokračovat ve svém útěku," řekla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová. "Děje se to například v případech, kdy jim došly peníze, nebo poté, co jim byly na útěku ukradeny," dodala mluvčí.

Sexuální násilí se odehrává hlavně v přeplněných záchytných centrech pro uprchlíky, ale také na železničních a autobusových stanicích, v parcích nebo na okrajích silnic.

Obzvlášť ohroženy jsou pak dívky, které jsou na útěku bez doprovodu dospělých. UNHCR vyzval všechny národní úřady v Evropě, aby posílily ochranu žen a dětí na uprchlických trasách a v ubytovnách.

Podle Flemingové se násilnosti odehrávají zejména na řeckém ostrově Lesbos, na který připlouvají po moři z Turecka zástupy uprchlíků. Násilné sexuální činy jsou však údajně na vzestupu ve všech zemích, přes které uprchlíci na cestě do Evropy procházejí.

Ve světě je asi 65 milionů uprchlíků, nejvíce od roku 1945

Ve světě je nyní asi 65 milionů uprchlíků, zaznělo na mezinárodním kongresu v Praze, který se zabýval humanitární pomocí. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v současnosti ve světě nejvíce uprchlíků od druhé světové války. Kvůli ní muselo opustit domov na 50 milionů lidí.

Uprchlíci v Chorvatsku.Zhruba čtvrtina všech uprchlíků ve světě pochází ze Sýrie a Iráku. Pokud se budou srovnávat jen vnitřně vysídlení (tedy ti, kteří museli opustit domov, ale zůstali ve své zemi), tak hned za Sýrií (asi 6,5 milionu lidí) je v tabulce Kolumbie. V této jihoamerické zemi je vnitřně vysídlených obyvatel asi pět a půl milionu. Z domovů je vyhnal půlstoletý boj vládních vojsk s guerillovou organizací FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie), který stál život už přes 200 tisíc lidí.

Více než dvacet procent současných uprchlíků, kteří odešli ze své země, tvoří Afghánci. Od sovětské invaze do Afghánistánu v roce 1979 uteklo do sousedního Pákistánu a Íránu asi šest milionů Afghánců, ale zhruba polovina z nich byla v posledních deseti letech za asistence UNHCR přesídlena zpět. Nyní žije nejvíce Afghánců v Pákistánu (asi dva miliony) a v Íránu (něco přes milion).

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny udělal uprchlíky z více než dvou milionů lidí, z toho asi milion utekl za hranice. Poněkud ve stínu syrské uprchlické vlny je nyní také Somálsko, kde si občanská válka, trvající již čtvrtstoletí, vyžádala na půl milionu obětí a ze země vyhnala přes milion lidí.

Čtyřapůlletá občanská válka v Sýrii, v níž zemřelo přes 300 tisíc osob, udělala uprchlíky z více než 11 milionů lidí. Z nich asi 4,5 milionu opustilo svou zemi. Nejvíce uprchlíků zůstává v Turecku (asi dva miliony), zhruba 1,5 milionu jich je v Jordánsku a přes milion v Libanonu. Do Evropy jich zatím přišlo asi tři čtvrtě milionu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Markus Schreiber

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné