Osudný pivní svátek. Německý exprezident stane před soudem

Zahraničí
13. 11. 2013 11:45
Christian Wulff na jednom ze zápasů fotbalové bundesligy (říjen 2013).
Christian Wulff na jednom ze zápasů fotbalové bundesligy (říjen 2013).

V západoněmeckém Hannoveru začne ve čtvrtek soud s bývalým prezidentem Christianem Wulffem. Prokuratura ho viní z korupce, které se údajně dopustil ještě jako premiér spolkové země Dolní Sasko. Exprezidentovi hrozí za neoprávněné čerpání výhod až tři roky vězení. Wulffovi právníci však jakékoli pochybení svého klienta odmítají.

Základem obvinění je cesta Wulffovy rodiny na mnichovský pivní festival Oktoberfest v roce 2008. Výlet údajně částečně uhradil filmový investor David Groenewold, který na něj rodině přispěl částkou 750 eur (přibližně 20 tisíc korun). Údajně mu zaplatil hotel a večeři a platil také útratu v pivním stanu, do kterého Wulff se sedmi dalšími hosty zavítal.

Státní zastupitelství je přesvědčeno, že Groenewold chtěl takto Wulffa motivovat, aby uvolnil veřejné peníze pro jeho filmový projekt John Rabe - ctihodný občan třetí říše. Ty nakonec od Wulffa o několik týdnů později získal.

Wulff už dříve prohlásil, že o tehdejších Groenewoldových úhradách nic nevěděl. Právníci bývalého prezidenta označili obvinění za nepodložené.

Wulff jako prezident s manželkou Bettinou v Moskvě. Žena ho mezitím opustila. Státní zastupitelství původně chtělo Wulffa obvinit z přijetí úplatku, za což by mu hrozilo až pět let vězení. Soud však závažnost obvinění snížil na zneužívání postavení a neoprávněné přijímání výhod.

Kauza byla jednou z příčin Wulffova předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval v roce 2012.

Kromě výletu na pivní festival byl bývalý prezident zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500 tisíc eur. Wulffovi také neprospělo, když vyšlo najevo, že vyvíjel tlak na šéfredaktora deníku Bild, aby připravený materiál o půjčce nezveřejňoval.

Wulff je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Premiérem Dolního Saska byl v letech 2003 až 2010. V roce 2010 ho vládní koalice CDU/CSU a liberálů (FDP) prosadila do funkce spolkového prezidenta. Byl v pořadí desátým německým prezidentem a zároveň nejmladší hlavou státu od druhé světové války.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Toto vyvěšování Rudého praporu bylo doložitelně aranžované až 2. května 1945. I tak jde o historickou a ikonickou fotografii k druhé světové válce.

Bizarní příběh rudé vlajky nad Reichstagem má výročí. Kdo a kdy ji vyvěsil?

Zahraničí
29. 4. 2025

Čtyři děti zabil řidič v USA, když projel budovou školní družiny. Neví se proč

Zahraničí
29. 4. 2025

Ve volbách v Kanadě podle médií zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ