S ostrou kritiku německé uprchlické politiky vystoupila pákistánsko-rakouská publicistka a lidskoprávní aktivistka Sabatina Jamesová. V interview pro list Neue Osnabrücker Zeitung varovala před důsledky neřízené islámské migrace. Je třeba si podle ní položit rovněž otázku, zda se má z Německa stát islámský stát.
Jamesová (33) je bývalá muslimka, která po traumatických zkušenostech s touto vírou přestoupila na křesťanství. Od té doby jí vyhrožují smrtí a žije pod stálou ochranou. Nedávno vydala knihu Šaría v Německu (Scharia in Deutschland), v níž mimo jiné kritizuje naivní integrační optimismus.
Listu Neue Osnabrücker Zeitung řekla, že jde o "politiku proti lidským právům", jestliže dostávají všichni uprchlíci německý pas, aniž by se předtím zjistilo, zda jsou "způsobilí pro demokracii, nebo násilničtí". Pokud se později odhalí, že jde o násilnické islamisty, nelze už je jako Němce odsunout.
Když v příštích deseti letech přijde do Spolkové republiky deset milionů a více mladých muslimských mužů, což při nynějším trendu (včetně slučování rodin) migrantů není vyloučené, budou ve své věkové skupině představovat většinu.
"To je pak islámské Německo," varuje Jamesová. Stačí vlastně jen počítat.
"Musíme si v Německu položit dvě otázky. První je: Musí být v Německu zachována lidská práva? Druhá zní: Má se Německo stát islámským státem?"
Dále kritizuje, že násilničtí mladí muslimové, kteří napadají křesťany, jezídy a demokraticky smýšlející muslimy v azylových zařízeních, smějí zůstat v Německu. "Musí se poslat zpět." Nesmějí mít právo na azyl, dodává.
Podle ní nemůže Evropa předpokládat, že všichni uprchlíci sdílejí demokratické hodnoty. Vyrostli totiž v zemích jako Sýrie a Afghánistán v přesvědčení, že ženy nejsou rovnoprávné a že nemuslimové nejsou plnohodnotní lidé v právním smyslu slova.
To je, pokračuje Jamesová, i oficiální postoj Organizace islámské spolupráce (OIC), která se odvolává na islám.
Muslimové v Evropě se tomu nijak nevzpírají. Není mi známo, že by většina muslimů byla proti, argumentuje Jamesová. "Chybí mi odpor. V tom muslimové nejsou důvěryhodní."
Pro Jamesovou je smutným vysvědčením pro církve, že dnes je v Německu snazší narazit na ulici na salafistu, který rozdává korán, než na křesťana, který umí vysvětlit Ježíšovo Kázání na hoře (jedno z jeho klíčových poselství).
A dodává: "Salafističtí kazatelé nepatří do naší společnosti."
Kvůli své kritice islámu čelí Jamesová tvrdým nepřátelským reakcím od svých bývalých souvěrců včetně výhrůžek smrtí. Je součástí programu na ochranu osob a na veřejnosti se už nemůže pohybovat bez bodyguardů.
Také proto se v uplynulých letech tato kritička islámu stáhla částečně do ústraní a působí hlavně ve svém vlastním družení na ochranu žen s názvem Sabatina, která založila roku 2006. Stará se o dívky a ženy, které zažily násilí, jež chtějí násilně provdat nebo kterým hrozí zavraždění ze cti.
Napsala několik knih včetně už zmíněného díla Šaríja v Německu, které vyšlo letos v září a v němž mimo jiné kritizuje, jak se v Německu přistupuje k islámu s groteskní lehkomyslností a šokující ignorancí. Doporučuje také, aby stát a spolkové země nezrovnoprávňovaly muslimská sdružení s církvemi a židovskými kulturními obcemi.
Sabatina Jamesová se narodila roku 1982 v Pákistánu, odkud se ve svých deseti letech přestěhovala s matkou do jedné rakouské vesnice u Lince, kde její otec pracoval.
Protože se přizpůsobila západnímu stylu života a odmítala nucený sňatek s pákistánským bratrancem, byla doma vystavena psychickému a fyzickému násilí.
Když jí bylo sedmnáct roků, vylákali ji pod falešnou záminkou do Pákistánu, kde ji donutili chodit do školy koránu.
Tam ji bili a zneužívali. Aby se dostala zpět do Rakouska, naoko souhlasila, že si bratrance vezme. Po návratu do Evropy se ale rozhádala s rodinou a konvertovala ke křesťanství. Její otec a jeden islámský duchovní nad ní poté vyřkli rozsudek smrti. Začala se proto skrývat a dostala se do programu na ochranu obětí.
Od té doby žije pod falešným jménem na různých místech.