Palec dolů - zabij gladiátora? Ne. Hlasuj proti, poslanče

Zahraničí
30. 5. 2013 14:39
Ve slovenském paralmentu jako v římské aréně (ilustrační foto)?
Ve slovenském paralmentu jako v římské aréně (ilustrační foto)?

Bezdrátově ovládaní slovenští zákonodárci. Palec nahoru - hlasujte pro, palec dolů - hlasujte proti. Tyto pokyny od několika poslanců předcházejí prakticky každému hlasování ve slovenské sněmovně a řídí se jimi většina zákonodárců. Aktivní při vydávání signálů kolegům, které tlačítko hlasovacího zařízení mají právě stisknout, je zejména šéfka poslaneckého klubu vládní strany Směr-sociální demokracie Jana Laššáková.

Její signalizování rukou, přezdívané semafor, už se stalo terčem vtipů. Média navíc spekulují nad tím, zda poslanci vůbec vědí, o čem hlasují.

Díky signálům od Laššákové dokážou vládní socialisté, kteří mají ve 150členné Národní radě 83 zástupců, obvykle při hlasování bez větších problémů prosadit své návrhy a předlohy vládních zákonů, nebo naopak potopit zpravidla opoziční pokusy o změny právních norem.

Laššáková tvrdí, že "semaforem" pouze připomíná kolegům dohodu z poslaneckého klubu strany o postoji k projednávaným bodům. "Mou úlohou jen je, aby poslanci hlasovali tak, jak jsme se dohodli," řekla ČTK a Českému rozhlasu Laššáková, která je rovněž místopředsedkyní sněmovny. Kromě palce nahoru a dolů používá také zvláštní gesto pro to, aby poslanci Směru-SD nehlasovali pro ani proti, ale zdrželi se. Její pokyny prakticky nelze přehlédnout, někdy při nich jednašedesátiletá politička používá dokonce obě ruce.

Jak důležité jsou pokyny Laššákové, se zákonodárci ze strany premiéra Roberta Fica přesvědčili na probíhající schůzi parlamentu. Při jednom z hlasování, kterého se Laššáková nezúčastnila, vládní poslanci omylem podpořili pozměňovací návrh opozice. Vzápětí si svou chybu uvědomili, závěrečné hlasování raději odložili a později opoziční návrh ze zákona vypustili. Laššáková si ovšem nemyslí, že si na její pokyny poslanci až příliš zvykli.

"Byl to návrh z pléna, o kterém jsme nemohli diskutovat v klubu. Nepřikládala bych tomu až takovou váhu," dodala o pochybení stranických kolegů. Za toto hlasování si Směr-SD vysloužil uštěpačné poznámky opozičních poslanců. "Já bych chtěl paní Laššákovou požádat, aby zde byla vždy při hlasování. Když tady není, většina pléna neví, jak má hlasovat," řekl exministr vnitra Daniel Lipšic.

Předsedkyně poslaneckého klubu vládní strany Směr-sociální demokracie Jana Laššáková signalizuje svým spolustraníkům způsob hlasování.Pokyny pro poslance kritizovala i média. "Potřebují skutečně pomoc, protože nevědí, jak mají stisknout hlasovací tlačítko? Hlasuje poslanec sám za sebe podle svého přesvědčení, nebo za stranu podle toho, jak mu někdo řekne?

To je věčné dilema slovenských zákonodárců," napsal před časem nejčtenější slovenský list Nový čas. Toto nařčení Laššáková ovšem odmítla.

"(Ukazování palcem) je výsledkem naší společné dohody na klubu. Poslanci z příslušného výboru na klubu doporučí, jak se má hlasovat, a my to realizujeme," tvrdila Laššáková. 
Podle poslance a předsedy opoziční strany Most-Híd Bély Bugára pokyny vydávané zákonodárcům při hlasování přežijí i do budoucna.

"Spoléhat se ovšem jen na palce je nebezpečné. Někdo se totiž může zmýlit," upozornil Bugár. Připomněl případ svého kolegy z opozičních lavic a vládního zmocněnce pro romské komunity Petera Polláka, jenž omylem nehlasoval pro zákon, který má pomoci právě Romům.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ