Blokovala vrty
Paříž ustoupila firmě Shell. Uklidila ministryni ekologie
26.06.2012 07:38
Po pouhém měsíci přišla Nicole Bricqová o ministerstvo životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky - zřejmě proto, že chtěla ropnému gigantu Shell zarazit průzkum hlubokých nalezišť u Francouzské Guyany. Útěchou dostala nově vytvořený resort zahraničního obchodu.
Bricqová se postavila britsko-nizozemskému obru, který chystal v Atlantiku u francouzského zámořského území šestikilometrové průzkumné vrty. Na tiskové konferenci klimatického summitu v Riu de Janeiro Bricqová (65) pozastavila všechna povolení k průzkumným vrtům. "Přehodnocuji tedy i povolení společnosti Shell v Guyaně," prohlásila a jako důvod uvedla pochyby o ochraně mořské fauny a životního prostředí. Je také podle ní třeba upravit zákon o těžbě ropy, aby více odpovídal environmentální legislativě.
Společnost Royal Dutch Shell přitom očekávala pouhou formalitu na místních úřadech. Povolení získala před jedenácti lety, a to až do roku 2016. Na místo už vypravila drahé zařízení, jen pronájem speciální lodi ji stojí milion dolarů denně.
Ekologický odpor ale trval pouhý týden, ministryně totiž zaskočila nejen těžaře, ale i své vládní nadřízené. Ve čtvrtek 21. června už je potvrzen nový kabinet, kde je jedinou výraznější změnou právě přesun Bricqové, Shell získal svá povolení den předtím.
Těžaře hájili představitelé Francouzské Guyany, pro kterou tento projekt bude znamenat zisky na daních a tisícovku pracovních míst, ale společnost Shell nepochybně sama disponuje šikovnými lobbisty. Navíc se za ni postavily i další těžké váhy, domácí ropný obr Total (se kterým ve Francouzské Guyaně spolupracují) i Francouzský svaz ropných odvětví - jejich telefonáty do premiérovy i prezidentovy kanceláře nešlo ignorovat.
"Shell disponoval platným povolením a už na tuto operaci vynaložil 250 milionů dolarů," vysvětloval Jean-Louis Schilansky, předseda naftařského svazu. "Rozhodnutí ministerstva ekologie byl negativní signál pro zahraniční investory."
Odvolání ministryně bylo zase nepříjemným překvapením pro ochránce životního prostředí, kteří červenou pro Shell vítali. "Identifikovali jsme v projektu řadu slabin, včetně absence impaktové studie, překrývání se těžby s obdobím největšího výskytu kytovců v moři či používání znečišťujícího prostředku - bláta se syntetickými oleji - zakázanými zákonem o životním prostředí," varuje Christian Roudgé, koordinátor svazu Guyane Nature Environnement.
Podezřelá rošáda
Ve Francii obvykle vznikne nová vláda se zvolením nového prezidenta, ale koriguje se po volbách do dolní sněmovny - zpravidla svůj post ztratí ministři, kteří se do Národního shromáždění nedostali. To však nebyl případ Bricqové, která přišla ze Senátu a pro jejíž přesunutí nebyly zjevné žádné důvody.
Bricqová se přesouvá na nově vytvořené ministerstvo zahraničního obchodu, jež se formálně odštěpí od ministerstva hospodářství a financí. Na "zelené" ministerstvo povýšila Delphine Bathoová, doposud ministryně delegovaná k ministerstvu spravedlnosti (v podstatě náměstkyně).
Za svou kolegyni se nepostavili ani dva zástupci zelených (strana Europe Écologie Les Verts) ve vládě. Cécile Duflotová, ministryně bydlení, naopak přesunutí Bricqové označila za "povýšení" a odmítla jej spojovat s guyanským případem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.