Oktoberfest, světově proslulý svátek piva Mnichově, v sobě zahrnuje mnohé, co je více či méně v rozporu s islámem. Jsou to alkohol, vepřové maso, spoře oděné ženy, muzika, zábava, rozvernost, flirtování... A někdy ještě o něco více. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se objeví petice požadující zákaz této bavorské tradice. Letos se Oktoberfest koná jako obvykle na Terezině louce od 19. září do 4. října.
V minulých dnech se objevily na webové platformě change.org hned dvě petice, které volají po zákazu Oktoberfestu a jež k tomuto kroku vyzývají mnichovskou radnici. Obě označují slavnosti piva mezi jiným za netolerantní a antimuslimské.
Autorem první petice z 11. září je jistý nizozemský muslim Morad Almuradi, druhou rozjel (jako druhý pokus) 16. září jeho souvěrec, jakýsi Yousef Mohammed z turecké Ankary. První z petic je už zavřená.
Ani v jednom případě však nelze s jistotou říci, že věc iniciovali skutečně muslimové, byť jména obou petičníků k této domněnce svádějí. Může také jít o provokaci.
V dopise městu Mnichovu, který poslal Almuradi, se uvádí, že muslimové sice chápou, že Oktoberfest je každoroční německá tradice, ale že už ho nemůžou dále tolerovat, protože uráží vyznavače islámské víry na celém světě.
Iniciátoři petice si (údajně) myslí, že Oktoberfest uráží i všechny uprchlíky, kteří nyní přicházejí do Německa ze Sýrie, z Afghánistánu či Iráku. Zrušení pivních slavností uprchlíkům pomůže nezapomenout na jejich islámský původ.
Pokud jde o souvislost mezi aktuálními přívaly migrantů do Spolkové republiky a blížícím se zahájením Oktoberfestu, nejsou (údajní) Almuradi a Mohammed zdaleka jediní, kdo se jimi zabývají. Věnují se jim rovněž někteří němečtí politici a novináři.
Třeba autor humorné glosy v berlínském listu Der Tagesspiegel se ptá, proč byly německo-rakouské hranice uzavřeny právě před zahájením Oktoberfestu, který jednou ročně mění Mnichov v území katastrofy.
V tomto období přijíždějí na mnichovské hlavní nádraží masy pijáků piva, kteří se poté uchýlí pod ochranu obřích pivních stanů a tam se zlijí. Dle glosátora je bavorský ministr vnitra Herrmann citlivá duše, která nechtěla dopustit, aby se traumatizovaní lidé z Blízkého východu, nadto muslimové, dívali na veřejnosti na dezorientované milovníky zlatého moku. To by nemuseli unést.
A to už nemluvíme o pojídání vepřových haksen a typických dirndlech, jež jsou koncipovány tak, aby ukazovaly jisté ženské přednosti.
Autor listu Der Tagesspiegel konstatuje, že o přeměně proslulých pivních stanů, bierzeltů, do nichž se vejdou tisíce hostů, na ubytovny pro uprchlíky, se v bavorské vládě zjevně neuvažuje.