Cukr a bič pro imigranty. Agentura pro kontrolu u vnějších hranic Evropské unie FRONTEX získává nové kompetence. V budoucnu bude moci sama vyjednávat dohody o deportacích běženců se třetími zeměmi. Současně v ní začne působit pověřenec, který bude dohlížet na dodržování lidských práv v rámci hraničních kontrol.
Příslušnou iniciativu schválil tento týden Evropský parlament (EP) ve Štrasburku díky hlasům konzervativních poslanců.
Nový mandát poskytuje agentuře FRONTEX více prostoru k vlastnímu jednání, než měla dosud. Nejen že bude moci sama uzavírat dohody se třetími zeměmi o vracení uprchlíků, ale bude si moci kupovat a pronajímat vlastní vybavení.
FRONTEX, jehož centrála sídlí ve Varšavě, bude například moci napříště uzavřít sám dohody se severoafrickými státy o vracení běženců mířících ze severu černého kontinentu přes Středozemní moře do Evropy. Podobná dohoda mezi Itálii a Libyí vzbudila v minulosti rozporuplné reakce.
Kritici nového mandátu agentury FRONTEX varují, že jednání o vracení běženců se stanou ještě neprůhlednější a méně kontrolovatelná než dosud. Podle jejich oponentů je to naopak dobrá zpráva pro občany EU.
Pokud jde o již zmíněné vybavení, tedy například auta, lodě nebo vrtulníky, hraniční agentura už nebude závislá pouze na tom, co jí přidělí (půjčí) členské státy, jak tomu bylo doposud. Nová pravidla také vyžadují, aby členské státy dodržovaly své závazky, sjednávané na roční bázi, na jejichž základě poskytují agentuře FRONTEX určitý počet příslušníků pohraniční stráže a vybavení.
Spornou otázkou stále zůstává takzvaná ochrana lidských práv na vnějších hranicích unie, a to i přesto, že poslanci EP schválili vytvoření funkce jakéhosi frontexového ombudsmana.
Na žádost poslanců zaměstná agentura "osobu zodpovědnou za základní práva" a vytvoří "poradní fórum pro základní práva" s cílem pomáhat v těchto otázkách správní radě agentury.
Podle nových pravidel může být mise agentury FRONTEX v případě porušování lidských práv pozastavena nebo zrušena. Mezi nové úkoly agentury bude patřit poskytování pomoci členským státům v situacích, které mohou zahrnovat humanitární pomoc a záchranu na moři.
FRONTEX též vypracuje kodex chování, který má zajistit dodržování lidských práv při všech misích, včetně operací zajišťujících návrat osob. Podle mezinárodního práva nesmí být žádná osoba donucena vystoupit v zemi nebo být předána orgánům země, kde je ohrožen její život a svoboda. Dohodnuté znění předpisů stanoví, že agentura bude za všech okolností respektovat tento princip.
V minulosti se opakovaně objevovala výtky, že posádky lodí FRONTEX nechaly běžence na lodích ve Středozemním moři nebo v Atlantiku (trasa na Kanárské ostrovy) svému osudu, nebo že je dokonce nechaly utonout.
Inspektor pro lidská má však pocházet z řad ochránců unijních hranic a zůstává do jisté míry otevřené, jestli jeho pozorování a zjištění budou mít pro právní důsledky pro (spolu)pracovníky FRONTEX.
Žaloby na porušování lidských práv jsou teoreticky možné už dnes, ale nemají větší šanci na úspěch, protože stojí výpověď proti výpovědi.
"Jde o nejdůležitější revizi předpisů týkajících se agentury FRONTEX od jejího založení v roce 2004 a parlament ji velmi vítá. Naše hodnocení prvních šesti let práce agentury poukázalo na potřebu jejího posílení a zefektivnění," uvedl podle materiálů EP zpravodaj Simon Busuttil (EPP, MT) v rozpravě před hlasováním.