Vládcové Saúdské Arábie, jedné z několika posledních absolutních monarchií na světě, investují astronomické sumy do zbrojení. Hlavním důvodem je strach o moc a její upevnění. Rijád prý čerstvě vyjádřil zájem o koupi až 800 německých tanků Leopard-2. Dosud se hovořilo "pouze" o 300 až 600 kusech. Byl by to největší zbrojní obchod v historii Spolkové republiky.
Kdyby se uskutečnil, zaplatili by Saúdové německým dodavatelům zhruba 10 miliard eur (asi 260 miliard korun). Výrobci tanku Krauss-Maffei Wegmann (KMW), Rheinmetall a další dodavatelé by si mohli mnout ruce.
Bojový tank Leopard-2 patří k nejlepším tankům na světě a jeho verze Leopard 2A6 je absolutní špičkou hned v několika kritériích (výzbroj, pancéřování a mobilita). Je to německý exportní šlágr. Je třeba ovšem dodat, že jde také o sporný vývozní artikl. Zbrojní byznys se Saúdy má v Německu mnoho odpůrců. I ve spolkové vládě.
Zatímco na ministerstvu hospodářství lze nalézt zastánce miliardového obchodu, úřad kancléřky Angely Merkelové a ministerstva zahraničí a obrany signalizují spíše odmítavý postoj, napsal s odvoláním na zdroje ve vládě list Bild am Sonntag.
Prodeji Leopardů-2 by musela dát zelenou Spolková bezpečnostní rada, vládní výbor, který jednotlivé zbrojní obchody do zahraničí schvaluje. Rada se věcí chtěla zabývat začátkem června, ale své zasedání narychlo zrušila a odsunula na pozdější termín.
Nejostřejší výhrady zaznívají na politické scéně ze strany Zelených. Spolupředsedkyně partaje Claudia Rothová prohlásila: "Je to nejen protizákonné, ale jde i o cynický výsměch odvážným lidem bojujícím v arabském jaru za demokracii a lidská práva, pokud chce spolková vláda vyzbrojit nejmodernějšími tanky právě ty despoty v Saúdské Arábii, kteří se podíleli na krvavém potírání reformních sil."
Kritici saúdských vládců zdůrazňují, že země nerespektuje demokracii a lidská práva, včetně práv žen, a že Saúdská Arábie loni pomáhala vojensky zdusit protesty za více demokracie v Bahrajnu. Nyní Rijád pomáhá syrským rebelům a islamistickým sunnitům v Sýrii v jejich snaze svrhnout vládu Bašára Asada.
Spory ohledně obchodu se Saúdy existují také u výrobce tanku Krauss-Maffei Wegmann. Z vedení firmy proniklo na veřejnost, že minulý týden musel z grémia odejít jeden ze spoluvlastníků společnosti, jedenasedmdesátikletý Burkhart von Braunbehrens - a sice proto, že obchod se Saúdy veřejně kritizoval a se žádostí o jeho zastavení se dokonce obrátil v dopise na německého prezidenta Joachima Gaucka.
Saúdská Arábie se pro Leopard-2 rozhodla po tvrdém konkurenčním boji s americkým tankem M1 Abrams. Německý obrněnec ale kvůli pouštním podmínkám dozná několika konstrukčních změn. Pro firmu Krauss-Maffei Wegmann je případná objednávka Saúdů velmi důležitá i pro zajištění budoucnosti. Německé armáda si u ní totiž kvůli restrukturalizaci a šetření objednává stále méně strojů.
Před měsícem Saúdská Arábie podepsala s britským zbrojním koncernem BAE smlouvu o nákupu cvičných letounů Hawk za 1,9 miliardy liber (asi 60 miliard korun). Sunnitští monarchové nedávno dohodli v USA obří nákup zbraní za 48 miliard eur (asi 1,3 bilionu korun), hlavně letouny a vrtulníky. Američané budou mít lví podíl i na modernizaci saúdského válečného loďstva. I zde půjde o transakce za desítky miliard eur.