Počet křesťanů zavražděných kvůli své víře se loni oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil. Největšímu pronásledování čelí podle výroční zprávy nevládní křesťanské organizace Open Doors křesťané v Severní Koreji, která se na první příčce ocitla již počtrnácté.
Celkově došlo podle Open Doors v loňském roce k "zintenzivnění pronásledování křesťanů". Nejčastěji jsou údajně na vině islamističtí radikálové. Státem organizovaný útlak je ale nejhorší v KLDR. Podle odhadů organizace tu je v pracovních táborech kvůli své víře internováno kolem 70 tisíc křesťanů.
Výrazně se loni situace zhoršila v Pákistánu a především v Eritreji, která zaujala po Iráku třetí místo. Následují na čtvrtém místě Afghánistán a na pátém Sýrie. V první desítce zemí, kde křesťané nejvíce trpí pronásledováním, se poprvé objevila také Libye.
Zatímco v roce 2014 bylo podle Open Doors kvůli své víře zavražděno 4344 křesťanů, loni už jich bylo 7100. Nejvíce křesťanů zabitých z nenávisti k jejich víře zaznamenala organizace v Nigérii, zhruba 4000. Stejně dramaticky se loni údajně zvýšil také počet napadených či zničených kostelů: z 1062 na 2406. Nejvíce jich přitom bylo poškozeno v Číně.
Islamistický extremismus hraje hlavní roli při pronásledování křesťanů v 35 z 50 zemí sledovaných organizací. Největší podíl na něm mají skupiny Boko Haram z Nigérie, Šabáb ze Somálska a Islámský stát působící v Sýrii a v Iráku.
Křesťanství je nejrozšířenějším náboženstvím na světě, hlásí se k němu 2,2 miliardy lidí, což je skoro třetina planety. Organizace Open Doors začala v 50. letech tajně distribuovat bibli do komunistických zemí, nyní podle vlastních údajů působí v šesti desítkách států.