Pohled experta
Pokud Evropa přitvrdí, dokáže zastavit stovky tisíc běženců
04.02.2016 08:08
Síla migrační vlny v letošním roce bude podle zástupců think tanku Evropské hodnoty záviset na schopnosti Evropy zpřísnit a dodržet pravidla pro příchody uprchlíků. Politická rozhodnutí mohou podle ředitele neziskové organizace Radka Hokovského ovlivnit počty příchozích migrantů v řádu statisíců. Řekl to během prezentace dvou studií shrnujících dostupná data o migraci za loňský rok.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Hokovský vychází ze závěru dotazníkových šetření provedených OSN a dalšími organizacemi mezi syrskými uprchlíky, kteří přišli do Evropy během prvního pololetí 2015.
Z nich vyplynulo, že téměř 60 procent Syřanů se rozhodlo nezůstat v některé z tranzitních zemí, protože v jiných státech mají větší šanci získat práci, vzdělání nebo azyl. Výraznou motivací byla také větší práva pro uprchlíky a podpora pro ně.
"To, k čemu docházíme s ohledem na motivace lidí, kteří se vydávají na cestu, nebo s ohledem na to, co jsou podmínky, které způsobily, že se vydali na cestu, nebo příležitosti, za kterými směřují, to jsou všechno výsledky konkrétních politických rozhodnutí," řekl Hokovský.
Upozornil také na to, že pokud zůstane evropská politika v oblasti migrace stejně mírná, jako byla dosud, lze podle odhadů Evropské komise předpokládat, že se letos na území unie vydá až 1,5 milionu lidí. "Jakékoliv rozhodnutí na straně evropských politiků, které změní azylovou politiku, znamená, že se tyto odhady mohou pohnout o stovky tisíc nahoru nebo dolů," doplnil.
Pokud chce EU v příštím roce snížit počty lidí přicházejících nelegálně, musí podle Hokovského striktně využívat možnost omezit pohyb migrantů v detenčních zařízeních a důsledně vracet do zemí původu lidi, kterým nebyl udělen azyl. Doporučil také zřídit nové kapacity pro migranty a uprchlíky mimo území Evropy.
Debata o zřízení takových center se odehrála už loni na summitu EU a afrických zemí na Maltě. "Jednoznačnou reakcí afrických států tehdy bylo, že nic takového na svém území nechtějí," připomněl Hokovský. Unijní osmadvacítka podle něj musí na své partnery více zatlačit. "Poskytujeme jim ohromné množství prostředků na různou rozvojovou pomoc, máme páky a vyjednávací možnosti, kterých nedostatečně využíváme," míní.
Studie, z nichž doporučení Hokovského vycházejí, upozorňují také na to, že odhady počtu příchozích migrantů se vyznačují velkou chybovostí. Příčinou je skutečnost, že migrační toky jsou nestabilní a citlivě reagují na aktuální vývoj. Analytička think tanku Markéta Blažejovská dodala, že politici by se spíš měli snažit migraci řídit, nikoliv se jí přizpůsobovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.