Ve Francii dostaly první muslimky pokuty za nošení takzvaných burkin, plavek zakrývajících tělo včetně hlavy, uvedla tamní média. Tři ženy ve věku 29, 32 a 57 musely každá zaplatit 38 eur (tisíc korun) na pláži v Cannes, které jako první koncem července burkiny zakázalo. Dalších šest muslimek odešlo z pláže po první výzvě a pokuty nedostalo.
Burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje laickým zásadám republiky. Může to narušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty, zdůvodnila sporný krok radnice Cannes. Poté stejné opatření s podobnými argumenty zavedla letoviska Villeneuve-Loubet a Mandelieu-la-Napoule na jihu země a Sisco na severu Korsiky.
Zakazování tradičních plavek muslimkám vyvolalo v zemi, která se označuje za kolébku lidských práv, živou polemiku. Organizace proti islamofobii CCIF podala žalobu, kterou však soud v Nice zamítl a podpořil zákaz. Ke kauze se má nyní vyjádřit Státní rada, nejvyšší správní soud Francie, kde žije pět až šest milionů muslimů, tedy téměř deset procent obyvatel země.
Zákazy nošení burkin podpořil také socialistický premiér Manuel Valls. "Za burkinami je myšlení, že ženy jsou od přírody necudné, nečisté, že tedy musejí být zcela zahaleny. To je neslučitelné s hodnotami Francie a republiky. Republika se musí provokacím bránit," řekl Valls v rozhovoru, který zveřejnila média. Také vyzval úřady, aby důsledně uplatňovaly zákon z roku 2010, který zakazuje nosit na veřejnosti oděvy zahalující i obličej.
Zákaz naopak kritizoval italský ministr vnitra Angelino Alfano, který projevil obavy, že povede k novým teroristickým útokům. V rozhovoru pro list Corriere della Sera prohlásil, že zákaz v několika francouzských městech nezapůsobil právě nejlépe. Podle něho je třeba se vyvarovávat provokací, které by mohly vyvolat nové útoky. Sám by se prý více zaměřil na kontrolu mešit a působení imámů.
Série atentátů ve Francii si od začátku loňského roku vyžádala více než 200 mrtvých a oživila protimuslimské nálady. V poslední době se terčem teroristického útoku stalo především jihofrancouzské město Nice, kde islamista najel nákladním autem do davu lidí a 85 jich zabil. Nedávno také vtrhla dvojice muslimů, kteří se hlásili k teroristické organizaci Islámský stát, do kostela v Normandii. Zavraždili tam pětaosmdesátiletého kněze, než je policisté zastřelili.
Pokuty za burkiny. Premiér: Musíme se bránit provokacím
Zahraničí
17. 8. 2016 13:38Zákazy nošení burkin podpořil také francouzský premiér (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Stephen Shaver