Poláci <span>nevědí, kam</span> s americkými raketami. Snad k moři

Zahraničí
19. 6. 2008 09:11
Protiraketový systém Patriot.
Protiraketový systém Patriot.

Staré hangáry na vojenském letišti Redzikowo.Pokud se Polsko dohodne se Spojenými státy na umístění části protiraketového štítu, vznikne s největší pravděpodobností v obci Redzikowo u Slupska, města, které leží asi třicet kilometrů od Baltského moře. Na sto procent je o tom přesvědčen starosta střediskové oblasti Mariusz Chmiel.

"Polská vláda se už ani nesnaží zastírat, že neví, kde by štít mohl stát, pouze se rozmýšlí, zda na nabídku Američanů kývne," řekl Chmiel, jenž je sám sice proti základně, ale protestních akcí se neúčastní. "Nechci vířit emoce, mohly by později vést k případným útokům obyvatel na americkou posádku, která by tu byla," vysvětlil starosta.

Polsko stanovilo pro souhlas s americkou základnou s deseti antiraketami na svém území tvrdé podmínky. Chce, aby Washington vynaložil miliardy dolarů na modernizaci polské protivzdušné obrany. Argumentuje přitom mimo jiné postojem Ruska. Moskva totiž prohlásila, že na Polsko zacílí své rakety, když dá Američanům s výstavbou štítu souhlas.

Argumenty vlády jsou podle Chmiela správné. "My navíc žádáme bezpečnostní záruky, protože v případě teroristického či raketového útoku bude málokoho zajímat pár stovek lidí v Redzikowě a sto tisíc lidí ve Slupsku," řekl. "A víte, co se stane, když na Redzikowo Protiraketový systém Patriot.spadne raketa? Z Krakova bude vidět pěkný ohňostroj; takový tu krouží nejnovější černý vtip," zažertoval Chmiel nad tématem, který dělá těžkou hlavu polským i americkým vyjednávačům.

O tom, že Redzikowo je již jistou lokalitou, svědčí návštěvy Američanů. "Dříve přijížděly spíše delegace politiků, nyní už jezdí odborníci a zástupci firem, které mají konkrétní dotazy týkající se infrastruktury, služeb, obchodu, právních norem, provádí se vstupní geologické práce," popsal Chmiel.

Lokalita se přitom podle něj vůbec nehodí pro umístění sil s deseti raketami. Základna by se podle plánu Američanů mohla začít stavět na bývalém vojenském letišti, v jehož těsné blízkosti je sídliště a rodinné domy. Od centra Slupska je vzdáleno 2,5 kilometru. "Navrhovali jsme, aby základna vznikla v prostranství mimo, kde nejsou ještě sítě, letiště by tak mohli využívat civilní obyvatelé i ti v uniformách, náš návrh byl ale zamítnut," uvedl starosta.

V to, že štít bude mít nějaké výhody, Chmiel moc nevěří. "Mohli jsme v místě vytvořit průmyslovou zónu, kde by vzniklo několik tisíc pracovních míst, takto přijede nejvýše několik stovek vojáků, i kdyby přijeli s rodinami a plnými kapsami dolarů, hospodářství to Polské antonovy možná budou muset přenechat místo americkým strojům.moc nepomůže," míní Chmiel.

Existuje přitom plán průmyslového využití oblasti. "Pokud vláda Američanům kývne, ministerstvo uzavře letiště a my můžeme všechny plány hodit do koše," vysvětlil starosta. O případných náhradách občanům za to, že budou mít okna s výhledem na základnu, se starostou nikdo mluvit nechce. "Vláda mlčí, všechny informace mám vlastně od Američanů," doplnil Chmiel.

Ještě méně toho vědí obyvatelé, kteří sice se základnou podle výsledků místního referenda většinou nesouhlasí, ale nijak výrazně proti ní neprotestují. "Stejně si politici udělají, co chtějí," řekla asi padesátiletá žena. "Nelíbí se mi to, vždyť jsme si tu předělali byty, místo je navíc pěkné, klidné, stěhovat se kvůli základně, která stejně k ničemu není, nechci," zdůraznil třicetiletý Jacek.

Letiště hlídají dva strážníci. Mluvit o základně moc nechtějí. "Je tu každou chvíli někdo, ale nic konkrétního nikdo neví, ať si celou základnu Američani nechají," řekl jeden z nich.

Jediným plusem, který již štít Redzikowu přinesl, je zájem turistů. "Nevím, jakou bychom museli udělat prezentaci, aby se o nás vědělo ve světě, takto máme reklamu zadarmo," uvedl Chmiel. "Ale o takovou nám zase nešlo," zdůraznil.

Nadějí pro obyvatele Redzikowa a Slupska, kteří štít vedle svých domů nechtějí, jsou zřejmě poslední zprávy o tom, že Američané údajně jednají o základně i s Litvou. Například C-5 Galaxy.Novinářům to řekl hlavní polský vyjednávač Witold Waszczykowski. Vilnius by podle polských diplomatů zřejmě na rozdíl od Varšavy nekladl Washingtonu žádné požadavky. Nicméně takové řešení je podle Waszczykowského pochybné, protože nedaleko Litvy se nacházejí ruské vojenské základny.

"Je těžké připustit, že by takové umístění nevyvolalo ještě větší odpor Ruska, než vyvolává záměr vybudovat základnu v Polsku," uvedl náměstek ministra zahraničí.

Spojené státy daly už dříve najevo, že budou pro svůj evropský raketový projekt hledat jiné místo, pokud jednání s Polskem zkrachuje.

Česká vláda už hlavní dohodu o radaru s Washingtonem uzavřela, ale český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg minulý týden agentuře Reuters řekl, že si není jist, zda projde v českém parlamentu.

Foto: Reuters, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ