Polští poslanci dnes schválili takzvanou lisabonskou smlouvu, kterou se bude v budoucnu řídit fungování Evropské unie. Ukončili tak několikatýdenní spory, během nichž Polsko hledalo ohledně reformní smlouvy EU politickou shodu. Největší opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) totiž hrozila, že její schválení zablokuje.
Na rozuzlení sporu v Polsku netrpělivě čekali politici v řadě evropských zemích. K tomu, aby smlouva začala platit, ji totiž musí ratifikovat všech 27 členských států.
Napětí před hlasováním vyvolávali v dolní komoře parlamentu (Sejmu) poslanci konzervativní strany. Strana Právo a spravedlnost požadovala včlenit do textu ratifikace dodatky, které se týkají ochrany národních zájmů. Premiér Donald Tusk a prezident Lech Kaczyński se dohodli, že požadavky strany PiS budou zaznamenány ve zvláštním usnesení.
Souhlas alespoň části poslanců PiS byl pro schválení smlouvy nutný, protože hlasy vládní koalice a opoziční postkomunistické levice nedávají v Sejmu, který má 460 členů, nutnou dvoutřetinovou většinu. Pro se nakonec vyslovilo 384 poslanců.
V dolní komoře parlamentu bylo přítomno 452 poslanců, ke schválení návrhu zákona o ratifikaci tedy stačilo 302 hlasů. Proti zvedlo ruku 56 poslanců, převážně přívrženců antievropského křídla v konzervativní straně, a 12 se zdrželo.
Lech Kaczyński, který ve středu odlétá do Bukurešti na summit NATO, se chtěl údajně na mezinárodní scénu vypravit s jasným rozhodnutím Polska o lisabonské smlouvě. Proto vyzval poslance, aby smlouvě vyjádřili podporu, neboť to podle něj posílí pozici Polska v EU. Také premiér řekl, že rychlá ratifikace je v zájmu země.
Bouřlivé zasedání doprovázely slovní výpady, ale i hříčky na téma dnešního aprílového dne. Některé poslankyně zcela vážně upozorňovaly, že dnešek není dobrý den pro tak důležité hlasování, protože 1. duben je v křesťanské tradici spojován s narozením Jidáše, jednoho z Ježíšových učedníků, jenž je tradičně vykreslován jako zištný zrádce.
Návrh zákona o ratifikaci ještě musí schválit senátoři, kteří o něm budou hlasovat ve středu. Ratifikační proces bude dokončen podpisem prezidenta.
Lisabonskou smlouvu už ratifikovaly Francie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Malta a Bulharsko.
Parlamentní cestu zvolila většina členských zemí včetně České republiky, kde se ratifikace smlouvy čeká během několika měsíců. Pro referendum se rozhodlo zatím jen Irsko. Na Slovensku chce opozice ratifikaci zablokovat na protest proti vládnímu návrhu tiskového zákona.
Foto: |Reuters a AP