Poláky <span>namíchl klip</span> EU k pádu komunismu

Zahraničí
18. 5. 2009 20:10
Díla z bruselské videotéky ne vždy každému sednou.
Díla z bruselské videotéky ne vždy každému sednou.

Závěr klipu EU, který se nelíbí Polákům.Velkou nevoli vzbudil u polských politiků několikaminutový klip Evropské komise, který připomíná letošní 20. výročí zhroucení komunismu ve východní Evropě. Snímek podle Varšavy nevěnuje dostatečnou pozornost klíčovým událostem v Polsku z roku 1989 a přeceňuje zásluhy Německa.

Polský velvyslanec při EU Jan Tombinski proto poslal EK dopis, kde žádá nápravu. EK ujistila, že je připravena klip vylepšovat.

"Ukazuje to, že i v Evropské komisi se dělají hloupá rozhodnutí a dějí hloupé věci," prohlásil podle dnešního vydání deníku Rzeczpospolita polský premiér Donald Tusk. "Chtěl bych opět nastolit správné proporce ve vnímání toho, co se před dvaceti lety odehrálo," zdůraznil rovněž Tusk ke klipu, který EK poslala členským zemím EU k posouzení.

K odmítnutí klipu ze strany polských politiků přispěl zejména fakt, že film nazvaný 1989-2009: 20 Years of Liberty! (1989-2009: 20 let svobody!) vůbec nezmiňuje jméno nezávislých odborů Solidarita, které v létě roku 1989 dosáhly konání prvních částečně svobodných voleb ve východním bloku.

Podle Varšavy je ve videoklipu navíc věcná chyba, kdy pro ilustraci zavedení výjimečného stavu v Polsku v roce 1981 byly použity záběry z demonstrace na podporu svobodného tisku z roku 1993.

Mluvčí EK Joseph Hennon ujistil, že tato část snímku bude prozkoumána a případně upravena. Zdůraznil, že komise je připravena klip vylepšovat.

Zklidnit situaci se dnes na briefingu snažil také mluvčí předsedy EU Johannes Laitenberger. "Nejedná se o historický dokument. Jedná se o krátký umělecký příspěvek ke 20. výročí pádu železné opony," ujistil.

Nejde o historický dokument, uklidňoval vášně mluvčí EK Laitenberger."Domnívám se, že problém v příštích dnech vyřešíme," prohlásil podle médií polský ministr pro evropské záležitosti Mikolaj Dowgielewicz.

Tříminutový film zveřejnila EK na internetovém portále youtube.com. Klip začíná záběry z protivládních demonstrací a povstání, které se ve východoevropských zemích během 40 let komunistického režimu udály. Nechybí zde ani zmínka o zavedení výjimečného stavu v Polsku v roce 1981 a obrázky z okupace Československa v srpnu 1968.

Další část pak symbolicky zachycuje dvacet let života mladíka, narozeného v den pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989, jehož životní osudy se prolínají s významnými událostmi z průběhu evropské integrace.

Foto: tisková služba EK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ