Policisté nás bili a fackovali, stěžují si migranti. Maďarsko čelí kritice

Zahraničí
3. 11. 2016
Policisté na maďarských hranicích.
Policisté na maďarských hranicích.

Výbor pro zabránění mučení při Radě Evropy požaduje od Maďarska, aby poučilo policisty přicházející do styku s uprchlíky, že špatné zacházení nebude tolerováno. Budapešť požadavek výboru odmítla jako zbytečný. V Maďarsku od začátku září pomáhá střežit hranice i padesátka českých policistů, podobně jako loni na podzim.

Výbor zveřejnil zprávu, založenou na návštěvě Maďarska, podniknutou loni v říjnu za "zvláštních okolností". Země od léta zažívala bezprecedentní příliv migrantů, dosahujících až deset tisíc osob za den.

Většina dotázaných podle zprávy uváděla, že se dočkala slušného zacházení. Výbor však upozornil na "značný počet" uprchlíků stěžujících si na špatné zacházení a na nevhodné podmínky v některých střediscích.

Pod špatným zacházením migranti mínili "hlavně facky, rány pěstí a údery obuškem během zatýkání", uvádí se ve zprávě. Ta také zdůraznila, že některé ze stížností vznášeli nezletilci.

Zpráva proto vybízí maďarské úřady, aby oficiálně upozornili všechny policisty a další bezpečnostní personál pracujících v azylových centrech a zadržovacích střediscích, že "nebude akceptováno špatné zacházení se zadrženými v žádné podobě".

Maďarská vláda ale odpověděla výboru, že požadavek na poučení strážců požaduje za neoprávněný, protože by vytvářel "falešný a negativní" obraz o policii. Podle Budapešti je žádost o oficiální poučení zbytečná, protože je "naprosto jasné", že za nerespektování základních práv hrozí policistům postih.

Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že maďarský premiér Viktor Orbán brojí proti migrantům rétorikou zbavenou veškerých zábran.

Návštěva výboru v Maďarsku měla za cíl prozkoumat zacházení se zadrženými migranty, kterým za nelegální vstup do země mohou hrozit až tři roky vězení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Sandor Ujvari

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné