Dobrý den, vítáme vás u on-li reportáže mapující dění kolem nejnověvšího terorsitického atenttátu v Londýně.
Horor v Londýně
Policisté při likvidaci teroristů vypálili 50 ran, muslimové slíbili kampaň v mešitách
04.06.2017 02:35 Aktualizováno 04.06. 22:55
Teroristický útok v centru Londýna si v noci na neděli vyžádal životy sedmi lidí a desítky zraněných, z nichž 21 je v kritickém stavu. Trojice útočníků najela dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířila do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočila na lidi noži. Policie atentátníky, jejichž identitu již zná, za osm minut po ohlášení incidentu zastřelila. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové atentát souvisel s islámským radikalismem. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".
K činu se zatím nikdo nepřihlásil, příznivci teroristických organizací jako Islámský stát či al-Kajda ale na internetu atentáty oslavují, naopak Muslimská rada Británie (MCB) útoky odsoudila; vydala prohlášení, v němž představitelé britských muslimů slíbili, že zvýší úsilí, aby pomohli omezit islámský extremismus. Zahájí nyní novou kampaň v mešitách, aby zjistili podezřelou činnost. Muslimové podle nich musejí přispět k tomu, aby se lidé odvrátili od extrémních ideologií.
Britské politické strany s výjimkou Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) kvůli útoku přerušily do pondělí kampaň před čtvrtečními volbami. Večerní benefiční koncert pro oběti nedávného atentátu v Manchesteru se však podle plánu uskutečnil.
Premiérka Theresa Mayová vyzvala k přísnější globální kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům. Země podle ní byla vůči extremistům "až moc tolerantní". "Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako dosud," uvedla Mayová. Policie podle ní zmařila od útoku u britského parlamentu 22. března pět věrohodných teroristických spiknutí.
Šéf liberálních demokratů Tim Farron a někdejší předseda britské protievropské strany UKIP Nigel Farage shodně kritizovali slova Mayové o tom, že "už toho bylo dost". Podle obou politiků měly úřady říci dost již po prvním útoku a prověrku protiteroristických opatření nařídit už dávno.
Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".
Útok si vyžádal sedm mrtvých a 48 lidí bylo hospitalizováno, v nemocnicích jich nyní zůstává 36. Mezi mrtvými je i jeden Kanaďan a jeden Francouz a mezi zraněnými jsou vedle Britů také občané Austrálie, Francie, Německa a Nového Zélandu. Mezi oběťmi a zraněnými zatím nejsou hlášení žádní Češi, uvedlo ministerstvo zahraničí, které situaci dál sleduje.
Policie při zásahu postřelila jednoho civilistu, ten ale není v ohrožení života. Zbraň použilo celkem osm policistů, kteří vystřelili padesátkrát.
Ministryně vnitra Ruddová uvedla, že atentát souvisel s islámským radikalismem. Dodala nicméně, že protiteroristické úřady nedoporučily zvýšit stupeň ohrožení terorismem v zemi ze současného druhého nejvyššího na úplně nejvyšší, kritický. Policie podle ní totiž věří, že dopadla "všechny hlavní pachatele" atentátu.
Identitu útočníků policie zatím nezveřejnila. Sousedé jednoho z nich ale vypověděli, že byl pákistánského původu, další soused pak hovořil o blízkovýchodních rysech.
Policie v Londýně a okolí podnikla několik razií, mimo jiné v Barkingu, kde jeden z útošníků podle všeho žil, či ve čtvrti East Ham. Zadrženo dosud bylo 12 lidí, policie jejich identitu neupřesnila.
Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že při incidentu na mostě viděla bílou dodávku, jak vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Dodávku údajně řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu.
Násilí proměnilo oblast plnou barů a restaurací ve scénu paniky a chaosu. Policisté na přeplněných ulicích volali na lidi, aby utekli, popisovala situaci agentura AP. Britská média také citují mnohá svědectví o tom, jak se lidé útočníkům postavili, například po nich házeli židle.
V centru Londýna po útoku zůstává nadále množství policistů. Londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že početnější hlídky budou ve městě i v příštích dnech, ale že by se veřejnost neměla znepokojovat. Za to se dostal do sporu s Trumpem, který kritizoval starostova slova o tom, že není důvod k poplachu. Kancelář starosty kritiku odmítla s tím, že Trump vytrhl slova z kontextu.
Po útocích britská veřejnost oslavuje zasahující policisty za hrdinství. Mezi prvními, kdo se teroristům postavil, byl policista mimo službu, který je nyní v kritickém stavu. Vážně byl zraněn i dopravní policista, který atentátníkům čelil jen pendrekem.
Vyjádření díků míří také k majitelům hospod a restaurací, taxikářům a dalším lidem, kteří nezištně pomáhali zachraňovat životy. Jedním ze symbolů "britského" přístupu k atentátům se stala fotografie muže, který z místa útoků utíká se sklenicí piva v ruce.
Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Gran
Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.deové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.
A van ploughs into pedestrians and several people are stabbed in central London, leaving at least 20 casualties pic.twitter.com/jQzuo2cTlX
- AFP news agency (@AFP) 4. června 2017
On-line
-
05:55
-
06:00
Teroristický útok v Londýně si v noci vyžádal životy nejméně šesti obětí, oznámila policie. Všechny tři útočníky, kteří byli v automobilu, jenž najel do lidí na Londýnském mostě, policie zabila. Policie se domnívá, že víc útočníků nebylo.
-
06:05
Do londýnských nemocnic bylo převezeno více než 30 lidí.
-
06:10
Útok se odehrál v sousedních londýnských oblastech kolem Londýnského mostu a ve čtvrti Borough Market. Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. V nedaleké čtvrti restaurací a barů Borough Bridge pak muži s dlouhými noži pobodali podle CNN nejméně dvě osoby. Byla odtud také střelba při zásahu policie.
-
06:45
Na žádost policie byla uzavřena železniční stanice London Bridge. Stejnojmenný most byl pro dopravu uzavřen v obou směrech a autobusové linky byly odkloněny.
-
06:49
Třetí hlášený incident ve čtvrti Vauxhall, kde policie zasahovala kvůli pobodání, s předchozími dvěma činy nesouvisel a patrně o teroristický útok nešlo.
-
06:55
"Ještě neznáme všechny podrobnosti, ale byl to úmyslný a zbabělý útok na nevinné Londýňany a návštěvníky," řekl londýnský starosta Sadiq Khan.
-
06:57
Americký prezident Donald Trump na twitteru přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. Také ministerstvo zahraničí USA ve svém prohlášení odsoudilo "zbabělé útoky, jejichž terči se stali nevinní civilisté v Londýně" a ujistilo, že Washington je připraven poskytnout jakoukoli pomoc, o kterou případně britské úřady požádají.
Whatever the United States can do to help out in London and the U. K., we will be there - WE ARE WITH YOU. GOD BLESS!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3. června 2017 -
06:58
Londýnská policie později upozornila, že lidé se mají připravit na větší počet policistů v ulicích.
-
06:59
Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že při incidentu na mostě viděla bílou dodávku, jak vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Dodávku údajně řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu.
-
07:01
"Jsem zděšen posledními událostmi v Londýně. Mé myšlenky a modlitby patří obětem a jejich rodinám," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
-
07:02
Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.
Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal stejně jako dnes šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.
-
07:03
-
07:08
České ministerstvo zahraničí nemá zatím žádné informace, že by mezi mrtvými či zraněnými po teroru v Londýně byli Češi. Uvedla to ČT.
-
07:09
Násilí proměnilo oblast plnou barů a restaurací ve scénu paniky a chaosu. Policisté na přeplněných ulicích volali na lidi, aby utekli, vypověděli svědci otřesných událostí.
-
07:10
Ještě několik hodin po útocích byla policejně uzavřena velká část centrálního Londýna a lidé byli vyzýváni, aby se oblasti vyhnuli. Mnozí Londýňané i turisté tak měli potíže dostat se domů. Útočiště jim poskytly některé restaurace a nejméně jedna taxislužba poskytovala lidem v nouzi bezplatné jízdy.
-
07:11
Stanice BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci při svém činu křičeli: "Toto je pro Alláha".
-
07:13
Met Police's Mark Rowley on what police know so far about London attack and how it happened https://t.co/q8D9rR1dUk pic.twitter.com/3E51GjBHKl
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 4. června 2017 -
07:16
Jeden z videozáznamů zachycujících drama v Londýně:
-
07:24
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odsoudil útok na nevinné lidi v Londýně. Označil ho za ohavný. Rodinám obětí vyjádřil soustrast, zraněným přeje uzdravení, uvedl na Twitteru.
Odsuzuji další z ohavných útoků na nevinné. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí. Doufám v uzdravení všech raněných.#LondonAttacks
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 4. června 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.