Vzestup AfD
Politický systém v Německu čeká proměna, tvrdí politolog
05.03.2016 06:05
Uprchlická krize usnadnila vzestup populistické Alternativy pro Německo (AfD), ale strana se ani po odeznění krize pravděpodobně nevytratí a nebude bezvýznamná. Uvedl to politolog Hendrik Träger z univerzity v Magdeburku. Podle něj čeká německý politický systém podobná proměna, jako v 80. letech po vzniku Zelených a v 90. letech, kdy se v zemi etablovala postkomunistická Strana demokratického socialismu (PDS) později transformovaná v Levici.
Podle Trägera slibuje AfD v uprchlické krizi jednoduchá řešení a část voličů právě po takové jednoduchosti touží. Strana navíc bude moci z tématu těžit ještě dlouhou dobu. "I kdyby už od této chvíle do Německa žádný uprchlík nepřišel, pořád jich tu bude 1,25 milionu a bude potřeba řešit jejich integraci do společnosti. AfD by tedy stále měla své migrační téma," je přesvědčen politolog.
Pokud uprchlická krize ztratí na významu, AfD podle Trägera oslabí a její podpora klesne pod desetiprocentní hranici. "Nepropadne se ale a nebude bezvýznamná, stále bude mít nějakých pět až šest procent voličů a bude vstupovat do zemských parlamentů i do celostátního parlamentu. AfD totiž těží také z obecné nespokojenosti s politikou," řekl. Zavedené strany podle něj ztratily v posledních letech důvěryhodnost, což dokazuje i klesající volební účast.
Německo podle Trägera nyní prochází proměnou politického systému, který země zaznamenala už v minulosti. "Od 50. let u nás byly tři strany - konzervativci, liberálové a socialisté - a liberálové přitom vládli střídavě s jednou a s druhou stranou. V 80. letech pronikli do politiky Zelení, po sjednocení Německa následníci komunistické strany. Nyní se politický systém mění znovu," řekl.
Podle politologa je rozšíření nabídky stran přirozený proces, který přichází v situaci, kdy lidé mají pocit, že není koho volit. "A když se podíváme na politické systémy v západní a ve střední Evropě, všude kromě Německa působí delší dobu nějaká populistická strana," upozorňuje Träger s tím, že AfD nyní na německé politické scéně zaplňuje tuto mezeru.
Träger také podotkl, že AfD je sice pravicově populistická, není ji však možné označit za radikální nebo nedemokratickou stranu. "Rozhodně ji nelze srovnávat s NPD (Národnědemokratická strana Německa), o jejímž zákazu nyní jedná ústavní soud. AfD nechce měnit ústavní pořádek," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.