Polský premiér Donald Tusk si myslí, že Polsko by nemělo uspěchat rozhodnutí o tom, zda v zemi bude stát americká protiraketová základna.
V rozhovoru pro pondělní vydání polského týdeníku Newsweek to řekl premiér Donald Tusk a znovu tak potvrdil zdrženlivý postoj nové polské vlády k americkým záměrům na stavbu protiraketového štítu ve střední Evropě. Spojené státy přesto v pondělí daly najevo přesvědčení, že dohodu o základně s Polskem uzavřou.
"Otázku (umístění) protiraketového štítu bychom určitě neměli uspěchat," uvedl Tusk. "Uvědomte si, že štít je zamýšlen jako obrana USA, ne Polska," dodal premiér s tím, že obě země musejí o celé záležitosti dále jednat.
"Je to v zájmu obou zemí," řekl v pondělí mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack v reakci na Tuskovy výroky. "Je to v zájmu Polska. Je to v zájmu Spojených států. Je to v zájmu ostatních evropských zemí."
McCormack připomněl, že během ledna bude ve Washingtonu jednat polský ministr obrany Bogdan Klich. "Budeme jednat o této věci v dobré víře, abychom se zabývali vším, co polskou vládu znepokojuje," dodal.
Ochládající polský postoj k americkým záměrům na stavbu systému protiraketové obrany je zřejmý už od zformování nové vlády premiéra Tuska loni v listopadu. Předchozí kabinet Jaroslawa Kaczyńského plány USA významně podporoval, po výměně vlády se ale tón polských vyjádření změnil.
Tusk už loni řekl, že spolupráci s USA na stavbě štítu je třeba znovu zvážit a hovořil o nutnosti bezpečnostních záruk. Ministr obrany Klich zase oznámil, že je třeba přehodnotit, zda je umístění americké základny v Polsku pro zemi výhodné.
Polských výhrad přibývá
Výhrady vůči plánům USA dal najevo i polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který v sobotním vydání deníku Gazeta Wyborcza řekl, že celá otázka je stále otevřená. "Zatím jsme žádné rozhodnutí neudělali. Není to polský, ale americký projekt. Necítíme se ohroženi Íránem. Protože nás o to ale požádal důležitý spojenec, přistupujeme k tomu velmi seriózně," prohlásil Sikorski.
"Polsko dává najevo pochyby ohledně plánovaných protiraketových základen na svém území," interpretoval dnes poslední krok polské diplomacie americký deník The New York Times.
USA chtějí v Česku postavit radar a v Polsku vybudovat základnu s deseti raketami pro sestřelování případných nepřátelských střel z nebezpečných zemí, jako je Írán. Proti projektu vehementně protestuje hlavně Rusko, které americký záměr pokládá za přímé ohrožení vlastní bezpečnosti.
Téma základny proto hodlá Polsko řešit i s Ruskem. Poprvé na dvoustranné konzultace dojde při Tuskově oficiální návštěvě Moskvy začátkem února.
Foto: Jan Zatorsky