Polští řidiči našli způsob, jak nepřijít o oprávnění k řízení vozidla, když nasbírají trestné body za rychlou jízdu. V případech, kdy jsou zachyceni fotoradarem a snímek není výrazný, s body totiž začali obchodovat. Na internetových portálech, které se věnují automobilové tématice, lze najít spoustu inzerátů, v nichž lidé "prodávají" a "nakupují" trestné body.
K "obchodu" se řidiči odhodlávají, pokud na fotkách není dobře vidět, kdo seděl za volantem. Cena za jeden bod se pohybuje od 100 do 300 zlotých (600 až 1800 Kč). "Mám řidičský průkaz, ale nemám auto. A kdybych ho koupil za rok, tak body propadají," vysvětlil v debatě na auto.pl marcin_25. "Peníze potřebuju na kolo. O kupčení s body mi řekl kamarád, který si takto vydělal na přehrávač MP3," doplnil.
V Polsku šofér přichází o řidičský průkaz po dosažení 24 bodů za dopravní přestupky během jednoho roku. V Česku je stupnice dvanáctibodová.
Prokázat, že řidič prodal trestné body je prakticky nemožné. "Je to jako s úplatkem. Pokud jedné i druhé straně záleží na udržení tajemství, těžko najít viníka," zdůraznila Joanna Koncká z krajské policie v Lodži.
Pokud je fotografie pořízená radarem nevýrazná, policie zve majitele vozu, aby označil řidiče. "Může lhát, ale musí mít na paměti, že za lživou výpověď hrozí až tři roky vězení," uvedla Koncká.
O výměně trestných bodů vědí majitelé autoškol a zkoušející. "Sleduji řidiče, kteří navštěvují opravné kurzy. Ti, kteří hodně jezdí, si většinou nemohou dovolit přijít o řidičský průkaz, proto připisují své body jiným osobám," vysvětlil zkušební komisař Zbigniew Skowroński.
Vyhnout se kšeftování s body by podle Skowrońského bylo možné, pokud by je policie dávala nejen řidiči, ale zároveň je připisovala na automobil. "Předpisy překračují obyčejně stále ty samé osoby, proto bychom měli udělat všechno, abychom skoncovali s jejich nepoctivými praktikami," vysvětlil Skowroński.
Podle policie řidiči, kteří prodávají body, často narazí na podvodníky. "Majitel vozu musí označit řidiče auta. Pokud si nepamatuje, kdo v době přestupku šoféroval, může zkrátka tvrdit, že to neví. Dostane za to pokutu od 20 do 500 zlotých (120 až 3000 Kč), ale žádný trestný bod," vysvětlil Marek Konkolewski z dopravní policie.
"Ale kolikrát je možné vysvětlovat policii, že jsem zapomněl, kdo řídil. S mojí prací bych musel chodit na policii každý měsíc. Proto je lepší prodat body a mít svatý klid," vysvětlil řidič z Varšavy, který jezdí denně po celém Polsku.
Čeští řidiči, pokud spáchali dopravní přestupek a fotografie jej dokumentující není ostrá, si doposud často pomáhali výmluvou, že řídila osoba blízká, kterou majitel auta odmítne prozradit. Poslanecká novela zákona o provozu na pozemních komunikacích počítá s tím, že taková výmluva nepomůže. Podle návrhu bude mít majitel nebo provozovatel v budoucnu povinnost sdělit úřadům, kdo auto řídil.
Foto: AP, policja.pl