Portugalský parlament schválil zpřísnění podmínek pro umělé přerušení těhotenství. Před zákrokem budou vyžadovány přísnější testy a ženy za něj budou muset platit. Opozice a aktivisté rozhodnutí kritizují.
Schválení nového zákona předcházela bouřlivá debata. Sociálnědemokratická vláda premiéra Pedra Passose Coelha musel překonat odpor opozičních socialistů. Z balkonu jednání přihlížely aktivistky hájící ženská práva. "Hanba," vykřikovali na zákonodárce.
Zelená poslankyně Heloisa Apoloniová tvrdí, že Portugalky byly poníženy. Sociální demokrat Carlos Abreu Amorim oponoval. Nejde podle něj o odebrání práva na interrupci, nýbrž o "zlepšení podmínek, za kterých ženy toto těžké rozhodnutí činí." Ženy budou nově muset využít psychologického a sociálního poradenství.
Potraty jsou v převážně katolickém Portugalsku kontroverzním tématem, stějně jako jinde i zde je církev je jejich velkým odpůrcem.
Legalizovány byly až v roce 2007, kdy veřejnost tento krok posvětila v referendu. Pro tehdejší socialistickou vládu Josého Sócratese (v listopadu 2014 byl zatčen a obviněn z korupce a daňových úniků) šlo o jeden z předvolebních slibů.
Do té doby hrozily Portugalkám, které podstoupily potrat, až tři roky vězení. Výjimkou bylo otěhotnění po znásilnění a případy, kdy bylo ohroženo zdraví matky nebo plodu. Výsledkem byla potratová turistika tak, jak ji známe třeba z příkladu Irska.
Pro současnou vládu jde zřejmě o jeden z posledních počinů. V říjnu se v zemi konají parlamentní volby. Průzkumy favorizují opoziční socialisty.