Práce pro hosty: Němci nabízejí migrantům speciální program

Zahraničí
5. 1. 2017 09:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pro mnohé nezaměstnané ze západního Balkánu je Německo zemí zaslíbenou, v roce 2015 jich tam tisíce zažádaly o azyl v naději, že získají práci. Spolková vláda teď pro ně vytvořila alternativu, kterou využívají stále více. Program pro takzvané gastarbeitry určený uchazečům o práci ze západního Balkánu a zahájený začátkem roku 2016 se v regionu ujal.

V prvních jedenácti měsících loňského roku udělil Spolkový úřad práce se sídlem v Norimberku třikrát více pracovních povolení - oficiálně předběžného souhlasu - mužům a ženám ze západního Balkánu než ve stejném období předchozího roku. Povolení, že mohou v Německu pracovat, obdrželo do konce listopadu celkem asi 50 tisíc Albánců, Bosňanů, Srbů, Černohorců, Makedonců a Kosovanů. Aby mohli povolení dostat, museli doložit konkrétní pracovní nabídku či nabídku učňovského místa v Německu. O rok dříve, tedy od ledna do listopadu 2015, jich bylo pouze 16 500.

Nejvíce využívají program spolkové vlády ke zrychlení azylového řízení lidé z Kosova. Počet udělených pracovních povolení vzrostl v této skupině za prvních 11 měsíců loňského roku o 263 procent na 16 400. Následují Bosňané s 15 400 povoleními (nárůst o 245 procent) a Srbové s 10 350 povoleními (o 283 procent více). Přes 10 tisíc žádostí ze západního Balkánu spolkový úřad práce odmítl.

Spolkové ministerstvo práce zároveň upozorňuje, že ne každý předběžný souhlas vede k tomu, že jedinec opustí svou zemi a odejde pracovat do Německa. Jak vyplývá z údajů německých zastupitelských úřadů v zahraničí, někteří je vůbec nevyužijí. Do konce října bylo občanům šesti zemí západního Balkánu, pokud je ministerstvu známo, předáno pouze 14 426 pracovních víz.

Podle německého ministerstva zahraničí připadalo 21 tisíc zpracovaných žádostí na jedno předané pracovní vízum na diplomatických úřadech v Bělehradu, Podgorici, Prištině, Sarajevu, Skopji a Tiraně. V tomto počtu jsou zahrnuty odmítnuté žádosti. Ministerstvo to vysvětluje tím, že "možnosti pracovní migrace se touto novou úpravou rozšířily, zaznamenali jsme tak silný nárůst počtu žádostí o vízum."

Spolková vláda reagovala prostřednictvím programu pro gastarbeitry na prudce zvýšený počet žadatelů o azyl ze západního Balkánu. Protože naprostá většina přišla do Německa za prací, Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky jejich žádosti o azyl téměř stoprocentně zamítal. Nová úprava nyní umožňuje občanům západního Balkánu přicházet do Německa jako migranti za prací za předpokladu, že v předchozích dvou letech nepobírali žádnou dávku podle zákona o příspěvcích pro žadatele o azyl.

Autor: DPA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ