<span>Přejmenujte se, lesby</span>, žádá obyvatel ostrova Lesbos

Zahraničí
5. 5. 2008 19:08
Lesbický Eden. Eressos na ostrově Lesbos.
Lesbický Eden. Eressos na ostrově Lesbos.

Lesbický Eden. Eressos na ostrově Lesbos.Moje sestra... a lesba? Už jen samotné pochybnosti o sexuálním zaměření jeho sourozence dělá Dimitrovi Lambrouovi těžkou hlavu. Sestra žije na řeckém ostrově Lesbos. V řečtině je tedy „Lesvía" (česky Lesbosanka), ale toto slova znamená i „lesba". Lambrou se veškeré možné dvojakosti rozhodl ukončit jednou pro vždy a rázně. U soudu.

Spolu se dvěma Leskosankami podal žalobu u soudu v Aténách. Domáhají se, aby soud zakázal Řeckému sdružení homosexuálů a lesbiček (OLKE) používat výrazy „lesba" a „lesbický".

„Jméno našeho ostrova si pro sebe zabrali lidé, kteří nemají s Lesbosem nic společného," rozčiluje se ostrovan Lambrou, Řek a nacionalista jako poleno.

Sapfó (vlevo) na obraze holandského malíře Lawrence Alma-Tademy.Jeho tvrzní tak úplně nesouhlasí. Lesbos je koneckonců domovem antické básnířky Sapfó, která kolem sebe v šestém století před Kristem shromáždila skupinu mladých žen a vyučovala poezii, hudbu, zpěv a tanec. Mnoho jejích veršů a písní vypráví o lásce mezi ženami.

Ostrov Lesbos, kde se Sapfó kolem roku 570 před naším letopočtem vrhla kvůli neopětované lásce ze skály, je dnes oblíbeným cílem lesbiček. Především do Eressosu na západě ostrova, kde se proslulá poetka narodila, míří z celého světa ty, které to mají raději s holkama.

Proti lesbické turistice Lambrou nic nenamítá, vžyť celý ostrov žije ze zahraničních návštěvníků. „Ať klidně přijdou, ať se berou a dělají spolu další věci. Ale ať si neříkají lesby," stěžuje si novinář Lambrou, který na ostrově vydává časopis.

Název jejich ostrova je podle něj dnes spojován téměř výlučně s homosexuálními ženami. Oni, rozumí se obyvatelé ostrova, jsou přitom Lesbosany a Lesbosankami (lesbami) už tisíce let. Bez sexuální orientace na stejné pohlaví.

Holky s holkama.Mluvčí žalovaného homosexuálního sdružení OLKE, Evangelia Vlaminová, celý nynější rozruch nechápe. „Proč bychom naším označením lesbičky měly někoho urážet?" kroutí hlavou. „Toto slovo používá dokonce i OSN."

Vlaminová se žalobu na jejich sdružení snaží odbýt jako žert, špatný vtip. Podle ní už je to na hranici diskriminace. Soud v Aténách se má případem zabývat 10. června.

Je nicméně fakt, že mnoha obyvatelkám Lesbosu dělá název ostrova vrásky už déle. Není to nic nového. Mnoho Lesbosanů a Lesbosanek proto svůj domov v Egejském moři nazývá trochou stydlivě Mitilini, což je hlavní město ostrova.  

Foto: Profimediaa archiv

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ