Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU), ani další politici by o migraci neměli moralizovat, ale měli by se pragmaticky soustředit na řešení konkrétních problémů, je přesvědčen rebel německých Zelených Boris Palmer. Politik, kterého za jeho postoje kritizuje řada spolustraníků, to v Berlíně řekl při představení knihy o migraci nazvané: Nemůžeme pomoci všem.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Na morální politice není vůbec nic špatného, špatné je moralizovaní v politice," míní pětačtyřicetiletý primátor jihoněmeckého univerzitního města Tübingen. "Je v tom velký rozdíl. Jedna věc je, jak jednám sám; to by měla být věc morálky. Druhá věc je, jak mluvím s ostatními," říká s tím, že i kancléřka Merkelová v minulosti svými vyjádřeními napomohla ke zjednodušenému černobílému dělení na ty dobré a na ty špatné.
Není přitom podle něj možné, aby někteří politici nebo média každého, kdo kritizuje aspekty migrační politiky, označili za rasistu nebo neonacistu. Sám Palmer se kvůli svým postojům, které jsou často stavěny do kontrastu s otevřenou uprchlickou politikou Zelených, stal mnohokrát terčem kritiky. Nejvíc mu vadí, když věcná kritika přejde v pouhý osobní útok.
Namísto takových útoků by podle něj politici měli věnovat úsilí tomu, aby byla integrace běženců v Německu úspěšná. "Jako problém vnímám to, že někdy deportujeme lidi, kteří se snaží integrovat, ale pocházejí z nesprávných zemí, a jiné, kteří třeba spáchali zločiny, tu necháváme, protože jsou ze správných zemí," uvedl. Řešením by podle něj bylo zvýšit motivaci uprchlíků, aby se skutečně integrovali, třeba tím, že ti, co budou mít dobré školní nebo pracovní výsledky, budou mít větší šanci v zemi zůstat.
Určitý systém pobídek by podle něj mohl alespoň z části vyřešit i problém s tím, že většina uprchlíků do Německa přichází bez pasu nebo jiných osobních dokumentů. "Všichni, i uprchlíci, reagují přirozeně na stimuly. Proto je jasné, že když mají větší šanci zůstat v zemi bez pasu, tak ho odhodí. Takoví jsme prostě jako lidé," je přesvědčen Palmer. Chování migrantů by se podle něj ale dalo změnit, kdyby díky držení pasu dostali třeba lepší ubytování nebo se o něco zvýšila jejich šance na získání azylu.
I když primátor asi 87tisícového města vidí v německé migrační politice řadu problémů, dochází také on ve své knize, která vyjde 7. srpna, k přesvědčení, že to Německo zvládne. Známou větou "Zvládneme to" přitom proslula právě Merkelová.