Slovenská Handlová se o půl páté odpoledne rozloučí s dvaceti oběťmi důlního neštěstí. "Přišel jsem v dole o kamarády i o švagra," říká havíř Milan Vajdiar (45). Sám důlní tragédii přežil jen zázrakem, v době neštěstí stál na hlídce jen 200 metrů od epicentra výbuchu.
Milan Vajdiar vzdá poslední poctu nejen nejlepším kamarádům, ale i švagrovi Robertu Ondruškovi (48). Také Ondruška se totiž minulé pondělí marně pokoušel zdolat důlní požár, který kulminoval obrovským výbuchem, jenž zabil dvacet havířů, důlních údržbářů a báňských záchranářů.
"Švagr byl moc dobrý chlap, sestra si uměla vybrat," říká Vajdiar a připomíná, jak skvěle jeho švagr vychoval dvě děti. "Přál si, aby vystudovaly univerzity, aby nemusely pracovat na šachtě tak jako on. To se podařilo." Vajdiar líčí, jak se manžel jeho sestry jednou rozčílil, když děti začaly učení na vysoké škole zanedbávat. "Vzal je na exkurzi do šachty. Jak viděly tu dřinu a strašné podmínky v podzemí, začaly se učit jako o život."
Přijde až 15 tisíc lidí
Na handlovské radnici visí seznam dvaceti obětí a u nich tklivé verše: "Zdar Boh hore, smrť nám kynie, šachta volá, kahan už tlie." Na pietní akt dnes přijedou i slovenský prezident a premiér. Obřad začne o půl páté odpoledne procesím zástupců hornických cechů z jednotlivých slovenských báňských měst. Handlovským náměstím pak zazní starodávná "klapačka", která kdysi svolávala horníky do práce.
Pietní akt ale neskončí společným pohřbem obětí, rodiny se s pozůstalými rozloučí individuálně. "Na pohřbu se sejde celá Handlová, nejméně patnáct tisíc lidí, protože ty chlapy každý znal. Podobný smuteční obřad ještě Slovensko nezažilo," je přesvědčen exhavíř Josef Buzalka (47) a pochlubí se letitým zraněním na levé noze. "V osmdesátých letech se do štoly provalila voda, utíkali jsme po pás v bahně, pak na mě spadl hajcman - železná výztuž chodby," vypráví.
Osmnáctitisícová Handlová v den pietního aktu skutečně hromadně truchlí. S oběťmi výbuchu tady měl každý nějaký vztah. "Jeden mrtvý byl můj spolužák, druhý soused," vysvětluje číšnice Valérie v pivnice Stanley Pub u náměstí. "Dobře jsem znal jejich otce," říká exhorník Jozef Nagy (62) z kolonie u šachty. "Ředitele šachty postavit ke zdi a zastřelit," emotivně vykřikne Nagyova žena Marie.
K TÉMATU: Vyletěli jsme do vzduchu a nemohli dýchat, líčí horníci
Pozůstalí po hornících v Handlové dostanou odškodnění
Vyšetřování neštěstí se potáhne řadu měsíců, zřejmě však byly porušeny některé bezpečnostní předpisy. Požár byl příliš velký, aby byl zdolán jen zásahem údržby a vodou. Havíři se záchranáři měli nejspíše postavit hráze a oheň hasit na dálku dusíkem. Poškozená důlní chodba byla po vytažení obětí stejně neprodyšně uzavřena hrázemi.
Místo mrakodrapu znova šachta
Důlní údržbář Milan Vajdiar si až do pondělí 10. srpna nepřipouštěl, že v útrobách dolu se každá šichta mění ve hru o život. "Nejnebezpečnější práce je na čelbě, tam jsem si odpracoval deset let. Jako důlní údržbář jsem si myslel, že už příliš neriskuji," vypráví. Mýlil se.
"Stál jsem na hlídce dvě stě metrů od požáru. Pak to bouchlo." Zvedl se obrovský oblak uhelného prachu a tlaková vlna srazila Vajdiara na zem. Důlní lampa kouřovou clonu neprosvítila ani na krok. "Ve tmě jsem byl úplně dezorientovaný, nevěděl jsem, kterým směrem utéct. A začínal jsem se dusit." Vajdiara záchranáři nakonec dostali na povrch, jako zázrakem byl jen lehce zraněn, zatímco dvacítka havířů o dvě stě metrů dále v chodbě na místě zahynula. „Vyvázl jsem s pár stehy na obličeji," ukazuje Vajdiar dosud poraněnou tvář.
ČTĚTE TAKÉ: Pravda: Může za tragédii v dole Handlová šetření?
FOTOGALERII Z HANDLOVÉ SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Teď Vajdiar přemítá, zda znova fárat. "Žena a dcera nechtějí, na rozmyšlenou mám čtyřicet dnů nemocenské." Spíše se ale do podzemí spustí znova. Jako důlní údržbář si vydělá 500 eur za měsíc (na rozdíl od razičů s platem 800 eur), jinde v Handlové by takové peníze nedostal.
Na stěně jeho obýváku visí proslulý snímek amerického fotografa Charlese Ebbetse z roku 1932; na fotografii svačí dělníci při stavbě mrakodrapu v krajně nebezpečné situaci, když sedí na traverze zavěšené vysoko nad ulicemi New Yorku. Vajdiara zase za pár týdnů čekají svačiny hluboko v důlních chodbách nebezpečného Dolu Handlová.
Foto: Ivan Motýl