Dílo norského fanatika
Případ Norsko obnažil debakl špionů posedlých islamisty
24.07.2011 14:30 Analýza
Existuje-li společné heslo špionážních služeb světa, pak jím je: "Proslaví tě jen tvá selhání." A útoky v Norsku ukazují na katastrofální selhání, míní britská stanice Sky News. Tím selháním podle ní bylo, že policie a bezpečnostní služby odvrátily pozornost od ultrapravicového křesťanského fanatismu, protože sledovaly obdobné hrozby islamistů. Přitom evropské země včetně Rakouska, Polska či Česka hlásí podstatný nárůst ultrapravicového extremismu.
Nor Anders Behring Breivik vypověděl, že oba páteční krvavé útoky v Norsku spáchal sám. K oběma se přiznal. Podle Breivikova právníka byla motivem činu snaha změnit norskou společnost. Policie potvrdila 92 mrtvých při obou atentátech, 97 raněných a stále ještě několik pohřešovaných osob.
Nor se na masakr připravoval nejpozději od podzimu roku 2009, mimo jiné i v Praze. Vyplývá to z jeho zápisků, v nichž nastínil vizi Evropy bez multikulturalismu a muslimů a popsal přípravy na teroristické akty, jimiž má být těchto cílů dosaženo.
Do pátku se v policejních kruzích předpokládalo, že hrozba pravicových teroristických skupin, často stoupenců hudebního hnutí "bílá síla", byla podstatně rozložena agresivními policejními a špionážními operacemi po vlně pravicových hrozeb v roce 2007.
Jak se ale vyšetřovatelé probírají výstupy pachatele pátečního útoku Anderse Breivika na jeho internetové stránce i ve webových diskusích, vytáhnou možná důkazy, které měly být prošetřeny ještě před jeho vražedným řáděním.
V roce 2008 Portugalsko, Rakousko, Nizozemí, Švédsko, Polsko a Česká republika ohlásily podstatný nárůst násilného pravicového extremismu, připomněla Sky News.
Evropský policejní úřad Europol uvedl: "Britské úřady oznámily, že počet incidentů, do nichž byli zapojeni ultrapravicoví extremisté a které byly spojeny s výbušninami, zbraněmi či zakázanými předměty, se v posledních deseti letech zvýšil. Během různých domovních prohlídek policie našla plynové bomby a výbušnou pyrotechniku, stejně jako výcvikové manuály, stažené internetové články o výrobě výbušných zařízení podomácku a návod na jednoduchou výbušnou směs."
Anketa:
Bojíte se, že by v Česku mohlo dojít k podobně šílenému útoku jako v pátek v Norsku?
Jedenatřicetiletý Brit Martyn Gilleard byl v roce 2008 odsouzen k trestu vězení poté, co u něj policie našla bomby s hřebíky a další zbraně, s nimiž chtěl útočit na muslimy a mešity v okolí.
Europol podobné postavy označuje za "vlky samotáře", kteří se ideologicky nebo filozoficky ztotožňují s nějakou extremistickou skupinou, ale nekomunikují s ní. V loňském roce nedošlo k žádným zásadním teroristickým útokům provedeným pravicovými skupinami v Evropě. Zdálo se, že "vlci" jsou rozprášení.
Jen něco z toho, co Breivik napsal na internetu, zatím naznačuje, že byl něčím víc než jen průměrným konzervativcem. Napsal o sobě, že je protestant, v církevních volbách hlasoval pro konzervativní kněze a byl pro znovupřipojení ke katolické církvi. Psal o svých frustracích ze skutečnosti, že Japonsko a Jižní Korea jsou schopné udržovat vlastní "monokulturu" a na rozdíl od Evropy odolávat tlaku "multi kulti".
Diskutoval o plánech na vytvoření mediálního zastoupení kulturních konzervativců a vytvoření norského ekvivalentu ligy na ochranu národa, ovšem se snahou vyhnout se nálepce rasisty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.