"Přišel nějaký český osel a založil stát!" Liberland je pro smích

Zahraničí
26. 4. 2015 09:25
Liberland na mapě.
Liberland na mapě.

"Hledáte Liberland? A to jste ze Sarajeva přijeli až sem? Jako byste v Bosně neměli dost vlastních starostí s novými státy a rozpadem země," reagují hosté kavárny v městečku Kneževi Vinogradi na severovýchodě Chorvatska. V článku o pátrání po nedávno vyhlášeném státě ležícím na neobydleném chorvatsko-srbském pomezí o tom píše sarajevský list Dnevni Anaz.

"Co bychom říkali? Přišel nějaký český osel a vytvořil stát, vždyť je to blázinec," říkají místní lidé o senzaci, která už několik dnů přitahuje pozornost médií po celém světě. Liberland, který vyhlásil 13. dubna Čech Vít Jedlička, leží na západním břehu Dunaje. Území o rozloze asi sedmi kilometrů čtverečních je součástí příhraničního pásu země, na jehož vlastnictví se Chorvatsko a Srbsko nedokážou dohodnout.

Obyvatelé míst na chorvatské straně hranice, která leží nejblíže "zemi nikoho", sice o této senzaci moc nevědí, zato už vymysleli pár anekdot. "Samozvaný prezident samozvané země Liberland zaměstnal sekretářku, jak už to tak bývá. A ona mu říká 'Prezidente, dorazil mail'. A on odpoví - 'Tak ať vejde'," směje se Nikica zvaný Apač svému vtipu, kterým reaguje na otázku, jestli je mezi místními nějaký občan Liberlandu.

Do Liberlandu se nedá přijet autem, jelikož leží v ochranném vodním pásmu.Číšník Marko Grbeša se diví, proč historka o "zemi nikoho" přitáhla takovou pozornost. "Máme z toho legraci. Tady to nikdo nebere vážně, a vlastně o tom ani nepřemýšlíme. Máme svou práci, mladí odcházejí, protože se jim nechce živit dobytkářstvím a sedlačením. A teď ještě abychom se otravovali s nějakým Čechem," říká Grbeša.

Příběh o Liberlandu, který Vít Jedlička vyhlásil jako "stát všech občanů, kteří chtějí žít a nechat druhé žít", přinesla mnohá světová média. Internet je plný komentářů a Jedličkovi už dorazily tisíce žádostí o občanství. Ale je Liberland skutečně taková bájná utopie, za kterou ji vydává?

První potíž je v tom, že se tam nesmí jet autem, protože území leží v ochranném vodním pásmu. A chorvatští pohraniční policisté se nemohou dočkat, aby chytili nějakou oběť. "Autem se tam dá dostat, ale bude to stát 2500 kun (9000 korun) pokuty. Ani nevím, co tady vlastně hledáte, nic tu není, vlajka (kterou tam vztyčil Jedlička) už je dávno pryč," říkají členové policejní hlídky.

Místní mají z nově vzniklého státu spíše legraci.O bicyklu sice zákaz nemluví, ani tak ale není snadné se do nového státu dostat. "Čau hoši, vy jste ti novináři ze Sarajeva, kteří hledají Liberland? Tam nemůžete, to je obyčejný les, který často zaplaví rozvodněný Dunaj. Doufáme, že nemáte nějakou vlajku," říkají členové druhé hlídky, na niž novináři narazili po pouhém kilometru šlapání do pedálů. "Jet tam smíte, to není problém, jen byste měli vědět, že je právě lovecká sezona. Až dojedete k závoře, raději to otočte, aby si vás nějaký lovec nespletl s divočákem," říká policista.

Dvě zatoulaná divoká prasata byla také jediným svědkem osmnáct kilometrů dlouhé cesty na kolech k Liberlandu, od kterého se dvojice reportérů vydala zpět ke svému autu, aby prozkoumala postoj k nově vyhlášenému státu v sousedním Srbsku. "Hoši, co je nového v Liberlandu?" zněla první otázka na hraničním přechodu, ještě než novináři stihli vyndat pasy.

V Chorvatsku evidentně nikdo nebere Liberland vážně. "Je to všechno hloupost! Jaká 'země nikoho'? Ten člověk, ten Čech, přijel mezi Srbsko a Chorvatsko dělat stát! Proč to nezkusil na českých hranicích?" rozčiluje se starosta obce Kneževi Vinogradi Deneš Šoja, podle kterého je celý Liberland jen zbytečné obtěžování místních úřadů.

Autor: ČTK Foto: , Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ