Rakušané dnes dělají křížky na hlasovacích lístcích v prezidentských volbách, jejichž výsledek je předem znám. Dva kandidáti, kteří nastoupili do ringu proti stávající hlavě státu Heinzi Fischerovi, jsou totiž prakticky bez šancí. Voleb se mohou účastnit občané od šestnácti let věku.
V alpské zemi skončila v sobotu nenápadná předvolební kampaň, které, nebýt sporné uchazečky o prezidentské křeslo Barbary Rosenkranzové (FPÖ), by si většina Rakušanů snad ani nevšimla. V uplynulých dnech a týdnech plnila přední stránky novin jiná témata, například sopečný prach z Islandu a zákazy letů nad Evropou.
Podle čerstvých průzkumů nepřikládají hlasování nijaký význam dvě třetiny dotázaných. O jeho důležitosti je přesvědčena jen třetina respondentů.
ČTĚTE TAKÉ: Havel podpořil v Rakousku Fischera, Svobodní protestují
Dvaapadesátiletá Rosenkranzová během kampaně dosáhla podle domácích komentářů pozoruhodný rakouský rekord, když se jejích mítinků účastnilo více protidemonstrantů než jejích fanoušků.
Motto té poslední, pořádané ve Vídni hlavně Mladými socialisty (JS), znělo "Proti rasismu a sociálním škrtům".
Rosenkranzová (její jméno znamená v překladu "růženec") je místopředsedkyní Svobodné strany Rakouska (FPÖ), označované za populistickou, a matkou deseti dětí se zajímavými jmény jako Arne, Mechthild, Hildrun nebo Sonnhild. Všechny má s jedním mužem.
Řada obyvatel Rakouska považuje Rosenkranzovou za tzv. Kellernazi (doslova "sklepního nácka"), tedy skrytého stoupence nacistické ideologie
Vedle Rosenkranzové vyzval Fischera (71) na souboj ještě šéf malé Křesťanské strany Rakouska (CPÖ) Rudolf Gehring (61). Bigotní Gehring, který se staví proti potratům, eutanazii či svazkům homosexuálů a jenž svou kampaň zahájil mší a modlitbou v jednom z vídeňských kostelů, a extrémní pravičačka proti široce oblíbené stávající hlavě státu?
Takoví soupeři jsou Heinze Fischera nehodní, nechali se slyšet někteří rakouští komentátoři.
Volební klání začalo pro Rosenkranzovou skandálem, o němž diskutovala celá země. Prohlásila totiž, že by se v Rakousku měl zrušit poválečný zákon o zákazu nacismu a trestání osvětimské lži, protože to odporuje svobodě slova a shromažďování.
Na nátlak mediálního magnáta Hanse Dichanda (mj. spolumajitel Kronen-Zeitung) se pak politička před notářem místopřísežně distancovala od nacionálního socialismu. Média prý překroutila její slova.
Fakt, že 65 let po válce potřebuje kandidátka na úřad rakouského prezidenta notáře, aby se "důvěryhodně" distancovala od nacismu, považovali mnozí za neuvěřitelné a frašku. Když šéfovi FPÖ Heinz-Christianovi Strachemu nevyšel plán prezentovat svou kandidátku jako občanskou političku proti "rudému Heinzimu" (prezident je sociální demokrat), vyzval alespoň voliče své strany, aby zůstali v neděli doma.
Podle průzkumu, který provedla agentura Gallup deset dní před volbami, by výsledek voleb měl být jasný a v Hofburgu by měl zůstat Fischer. Podpořilo ho 80 procent těch, kteří se chystají hlasovat pro některého kandidáta. Rosenkranzové by dalo hlas 16 procent lidí a Gehringovi čtyři procenta.
Výsledek bude nakonec záviset i na účasti a také na takzvaných "bílých voličích". Poměrně vysoký počet Rakušanů chce totiž podle zjištění vhodit do urny neplatný, tedy "bílý" lístek. K volbám se prý chystají asi dvě třetiny lidí.
Rozhodnou nerozhodnutí
Jestli nerozhodnuté přesvědčí předvolební kampaň, není jisté. Snad nejčastěji skloňovaným výrazem v ní je slovo "hodnoty". Objevuje se téměř na všech předvolebních plakátech, kterými je polepená celá Vídeň. Rosenkranzová na nich voličům sděluje, že "bez odvahy nejsou hodnoty". Fischer zas Rakušanům připomíná, že "naše konání potřebuje hodnoty". Vyzývá je, aby určitě přišli volit. Podle něj není jedno, kdo v těžké době stojí v čele alpské republiky a zastupuje ji v cizině.
Třetí kandidát Gehring se pak odvolává na hodnoty křesťanské. Podle svých slov je jejich jediným skutečným zastáncem.
Protože se v Rakousku volí od 16 let věku, Fischer se zaměřil i na velmi mladé voliče, s nimiž se často setkával. Spíše starší lidi se dařilo oslovovat Gehringovi, který se obešel bez plakátů. Svou skromnou kampaň platil podle svých slov z drobných darů. V ulicích se dával do řeči s kolemjdoucími, s nimiž debatoval o zdraví či nezvedených příbuzných.
FPÖ se snažila v kampani Rosenkranzovou představit jako "silnou ženu pro Rakousko" a hraje tradičně na "vlasteneckou" strunu. Volá například po stopnutí přistěhovalectví či po opětovném zavedení kontrol na hranicích.
Vyloučení z voleb jsou "členové vládnoucích domů nebo rodiny, které kdysi vládly". Tím jsou ze soutěže o prezidentství vyjmuti Habsburkové. Poprvé bude prezidentské volby přímo na místě sledovat delegace Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Stručné vizitky kandidátů na funkci rakouského prezidenta |
Heinz FISCHER (71)
|
Rudolf GEHRING (61)
Bojuje proti potratům, za kříže ve školních třídách či proti registrovanému partnerství homosexuálů. Stavěl se také proti výstavbě islámského centra ve Vídni. |
Barbara ROSENKRANZOVÁ (51)
|
Foto: barbara-rosenkranz.at, ATV, rudolf-gehring.at, heinz-fischer.at (Ingo Pertramer a Andy Wenzel, Profimedia